Auto-kalibracja jak często ją wykonywać? - QnowHow - TQM Soft
Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

Auto-kalibracja jak często ją wykonywać?

Auto-kalibracja jak często ją wykonywać?

17.06.2021
Auto-kalibracja jak często ją wykonywać?

Proces auto-kalibracji jest niezbędnym procesem do utrzymania zakładanej / wymaganej dokładności urządzenia pomiarowego w trakcie jego użytkowania. Najczęściej zadawanym pytaniem jakie sobie zadajemy to jak często powinniśmy ją przeprowadzać. Zbyt rzadko przeprowadzona będzie skutkowała utratą dokładności – zbyt częstą stratę czasu pracownika. Kluczowe staje się odnalezienie optymalnego czasu.

 Praktycznym podejściem do jego określenia jest wykorzystanie części MSA (Measurement System Analysis – Analiza Systemu Pomiarowego) – Type 1 (Procedura pierwsza) tj. 50_krotnego pomiaru wzorca.  Wyznaczenie i zobrazowanie wskaźnika rozrzutu cg pozwoli w zaobserwować po jakim czasie nastąpi „pogorszenie” wyników pomiarowych. Będzie to jedna z danych do określania interwału czasowego pomiędzy kolejnymi auto-kalibracjami.

Poniżej przedstawiono w MiniTab przykładową analizę Type 1 dla parametru Lighntess.

 

Już na pierwszy „rzut” można zaobserwować zmniejszenie dokładności urządzenia po wykonaniu 18 pomiarów. Kolejna strata obserwowana jest po wykonaniu 25 pomiarów.

Analiza ta pozwala również poznać charakter pracy urządzenia jak również czynniki środowiskowe wpływające na dokładność prowadzonych pomiarów.

Wyżej wymienione informacje w połączeniu ze znajomością zjawisk fizycznych wpływających na prowadzone pomiary pozwolą Nam w sposób bardziej świadomy szacować interwał czasowy pomiędzy poszczególnymi auto-kalibracjami.

Similar in category

Wizualizacja danych

Wizualizacja danych

Andrzej Czarski
Andrzej Czarski
Trener TQMsoft
Żyjemy w czasach, w których podejmowanie praktycznie każdej decyzji odbywa się na podstawie danych. Wszyscy odczuwamy postępującą cyfryzację rzeczywistości i – użyjmy coraz częściej wykorzystywanego teraz terminu - danetyzację świata. Jesteśmy świadkami i równocześnie w wielu aspektach – osobistym, zawodowym, biznesowym, społecznym – kreujemy i wykorzystujemy współczesną przestrzeń Big Data. Jak pisze Gorelik z Waterline Data „świat zachłystnął się danymi”.
24.12.2021
Learn more