Integracja Wagi Ciężkiej - QnowHow - TQM Soft
Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

Integracja Wagi Ciężkiej

Integracja Wagi Ciężkiej

07.12.2016
Integracja Wagi Ciężkiej

...czyli przynoszący korzyści kompleksowy system zarządzania jakością zintegrowany z ERP oraz MES.

Dla omówienia efektywnej integracji wzięliśmy przykład wdrożenia aplikacji QDA zarządzającej jakością u jednego z największych producentów ciężarówek. Firma należy do wyróżniających się na rynku pod względem jakości produkcji. Jej produkty są postrzegane jako trwałe i niezawodne. Firma od ponad dekady prowadzi projekty Six Sigma, w ramach których ciągle jest podnoszona efektywność i jakość produkcji, jest też laureatem nagrody Six-Sigma Award.

Koszty i odpowiedzialność

Wymagania stawiane aplikacją są kompleksowe i ambitne, pomimo to firmy chcące rozwijać się i czerpać korzyści z wdrożonego systemu często napotykają na problemy i ograniczenia w nim zawarte. Wcale nie rzadko można powiedzieć, że system jest hamulcem w rozwoju procesów firmy.

Strategiczne problemy:

  • eliminacja nadmiarowych danych
  • integracja systemów z najniższym TOC (Total Cost of Ownership, w skrócie to całkowity koszt związany z zakupem, utrzymaniem, serwisem i rozwojem  danego produktu)
  • otrzymanie ergonomicznego systemu do codziennej pracy

Z jednej strony mamy potrzebę wdrożenia aplikacji najlepiej dopasowanej do potrzeb, z drugiej oczekiwanie wdrożenia systemu który będzie zintegrowany oraz będzie miał niskie koszty. W takiej sytuacji wiele firm wpada w pułapkę szukania „jednego uniwersalnego narzędzia” które zrealizuje wszystkie oczekiwania.

W omawianym przypadku producenta ciężarówek powstała potrzeba wprowadzenia zintegrowanego systemu jakości, który będzie pracował z wdrożonym już SAP-em oraz będzie możliwy do połączenia z planowanym systemem MES (Manufacturing Execution SystemSystem Realizacji Produkcji). Naturalnym wydawało się pozostanie przy już wdrożonym systemie.

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest odciążenie Klienta od pracy projektowej i eliminacja lub ograniczenie kosztów oraz ryzyka projektowania aplikacji.

Co można zrobić? Dostępne są dwie alternatywne drogi: zamówienie modułu w dużej mierze pisanego dla nas od dostawcy (ERP/MES) lub skorzystanie z gotowej aplikacji integrujących się z innymi systemami.

W tym przypadku firma postanowiła wziąć pod uwagę gotową już aplikację QDA (produkcji ASI DataMyte). Takie podejście pozwala uniknąć ryzyka wdrożenia własnego projektu opartego tylko na wiedzy własnej firmy. Z drugiej strony mając „wskaźnik” można porównać i ocenić, co można uzyskać budując aplikację na posiadanych systemach ERP/MES.

Aplikacja QDA dostarczyła moduły: Zarządzania dostawcami, Kontroli dostaw, moduł kontroli produkcji z SPC, Integrację z maszynami pomiarowymi CMM w laboratorium, moduł Zarządzania sprzętem pomiarowym oraz MSA, Zarządzanie dokumentacją i reklamacjami. A także dodatkowe narzędzia do zarządzania powiadomieniami i działaniami. Taka kompleksowa aplikacja umożliwi zautomatyzowanie i zintegrowanie nadzoru nad jakością praktycznie w całej firmie.

Drugi aspekt, to ograniczenie kosztownych i „bolesnych” upgradów aplikacji i generalnie jak najniższy koszt „utrzymania” aplikacji. W przypadku systemu budowanego na potrzeby firmy takie modyfikacje zawsze będą nietypowe i pojedyncze. Pierwotnie analizowano możliwość by część funkcji systemu jakościowego oprzeć o planowany do wdrożenia MES. Jednak okazało się że zakres prac do zrobienia jest szeroki, a powstała nakładka praktycznie tworzy budowany na zamówienie system kontroli jakości, wracamy zatem do punktu wyjścia.

QDA,

Wnioski jakie wyciągnęła firma:

  • opieramy się o dedykowany system nadzoru jakości, gdzie mamy gotowy know-how. Dostawcy systemu pozostawiamy prace rozwojowe i aktualizacyjne,
  • chcemy korzystać z szeregu narzędzi oferowanych przez QDA, których nigdy nie opracowalibyśmy w projektowanych dla nas nakładkach do aplikacji ERP/MES.

Korzyści z wdrożenia gotowego systemu

Jeśli system oferuje gotowe funkcje, możemy je uruchomić, sprawdzić. W przypadku zastrzeżeń lub koniecznej modyfikacji możemy dokładnie wskazać co i gdzie należy zmodyfikować.

QDA realizuje wszystkie funkcje, jakie potrzebował nasz producent ciężarówek. Ważnym w procesie decyzji było też to, że funkcjonalność jest gotowa, można powiedzieć „prosto z pudełka”. System powinien być też spójny, tak jak w przypadku QDA wszystkie wspomniane wcześniej funkcje i moduły pracują na jednej bazie danych i budują z informacji jeden „wirtualny obraz” procesów.

Takie rozwiązanie eliminuje ogrom pracy i znaczne koszty jakie towarzyszyły by zbudowania podobnej aplikacji na systemie ERP/MES. Klient zyskuje też czas, jaki musiał by poświęcić na prowadzenie odrębnych zapisów i działań w dodatkowych aplikacjach (nie integrowanych z systemami ERP/MES).

Dla działu IT oznacza to także istotne ograniczenie „zdublowanych” danych, zapisów, dokumentów. Procesy oparte na takim systemie pracują efektywnie, szybko, każdy dział: IT, Produkcji czy Jakości dostaje dane wtedy kiedy są potrzebne z tego samego źródła.

Nasz Klient szczególnie zwrócił uwagę na możliwość dowolnego zintegrowania zarejestrowanych danych jakościowych z dokumentacją i dostarczenia ich w jednym z wielu gotowych formatów: raportów / analiz do dowolnej osoby w firmie lub poza nią.

W procesie wyboru rozwiązania nasz producent ciężarówek rozważał szereg możliwości, byli brani tacy producenci aplikacji jak: Infinity QS, SAP czy korporacyjny dostawca systemu MES.

O wyborze aplikacji QDA firmy ASi DataMyte przesądziła dostępność zintegrowanego rozwiązania zawierającego powiązane ze sobą moduły: Supplier Management, SPC, CMM Integration, Gage & Tool Management, Document Management and Complaint Management.

QDA

Co ciekawe, w początkowym założeniu Klient nie zakładał tak szerokiego podejścia do systemu jakości, jednak w miarę postępu projektu okazywało się że kolejne działy I procesy można z korzyścią dla firmy zintegrować w jednej aplikacji.

Obok kompleksowości rozwiązania, Klient zwrócił też uwagę na banalnie prosty sposób obsługi aplikacji. Była to druga decydująca przyczyna wyboru QDA.

Pierwszym etapem wdrożenia projektu była instalacja w zakładzie produkującym silniki (w Ameryce Północnej). Kolejnym etapem będzie rozszerzenie na pozostałe zakłady produkcyjne Klienta. Firma zarządza kilkunastoma zakładami oraz obsługuje sprzedaż do ponad stu krajów świata.

Osiągnięte korzyści:

  • uniknięcie kosztów updatów aplikacji związanych z SAP/MES, minimalizacja TOC,
  • zakup gotowego, konfigurowalnego systemu,
  • łatwe wdrożenie i dostosowanie do potrzeb,
  • prosta obsługa, redukcja czasu potrzebnego do obsługi systemów informatycznych,
  • eliminacja „białych plam” informacji jakościowych,
  • zbieranie danych w czasie rzeczywistym,
  • używanie dedykowanych modułów aplikacji, dokładnie pod zadania,
  • współpraca z globalnym dostawcą i standaryzacja aplikacji w wielu zakładach,
  • globalny serwis.

QDA

QDA  z lotu ptaka:

  • Program do nadzoru jakości w obszarze produkcji, montażu i laboratorium. Może pracować jako pełna niezależna aplikacja lub jako część zintegrowanego systemu informatycznego Klienta, aby dostarczać dane niezbędne do procesu ciągłego doskonalenia.
  • QDA integruje się z ERP (np. SAP) lub MES na różnych poziomach, od wsparcia operacji produkcyjnych do zarządzania łańcuchem dostaw. Daje to w efekcie silny system nadzoru nad jakością oraz pełną informację do optymalizacji wytwarzania.
  • Wszystkie moduły aplikacji QDA pracują na bazie danych w standardowych dla firm produkcyjnych środowiskach MS SQL lub ORACLE, wspierają popularne interfejsy i protokoły.
  • QDA integruje się także z większością sprzętu kontrolnego i maszyn pomiarowych stosowanych w przemyśle (czego nie oferują zwykle moduły jakościowe budowane na ERP/MES).

Similar in category

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Learn more