Każdego dnia na rynek trafiają miliony wyrobów. Ich nabywcy przyjmują za pewnik, że zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa. Aby tak rzeczywiście było zostały ustanowione przepisy, które zobowiązują producentów do dopuszczania do obrotu wyłącznie bezpiecznych produktów. W Unii Europejskiej kwestie badań bezpieczeństwa wyrobów wynikają z Dyrektywy (2001/95/EC).
Niemal każda konferencja branżowa, panele konsultacyjne, bezpośrednie spotkania przedsiębiorców w chwili obecnej dotykają czynnika ludzkiego, który ma kluczowy wpływ na działanie organizacji, a jest w chwili obecnej ‘towarem deficytowym’.
Rozwiązywanie problemów jakościowych jest jednym z kluczowych elementów działalności operacyjnej każdej z firm produkcyjnych. Koszty obciążeń finansowych naliczanych przez klientów do reklamacji i skutki ich następstw, generują straty, które w istotny sposób wpływają na wynik finansowy przedsiębiorstw. W niektórych przypadkach mogą wręcz przesądzić o losie firm.
Osiąganie coraz lepszych wyników poprzez ciągłe doskonalenie w zakładzie produkcyjnym ma wiele analogii w procesie doskonalenia w sporcie. Oba przypadki mozemy podzielić na takie same etapy, które pomagają w osiągnięciu sukcesu.