Przedmiotem Statystycznego Sterowania Procesem (SPC) jest ocena zachowania procesu ze względu na zmienność. Same narzędzia SPC nie mogą i nigdy nie zastąpią tej wiedzy o procesie, która wynika przede wszystkim z wykształcenia i doświadczenia. Prawdziwe, rzeczywiste, „żywe” SPC to połączenie technicznej i technologicznej znajomości procesu z informacjami dostarczanymi przez narzędzia SPC. Zobrazujmy tę relację porównaniem - narzędzia SPC to wielofunkcyjny „termometr” oceny zmienności procesu; żeby właściwie zdiagnozować wskazania tego „termometru” potrzebny jest „procesowy lekarz”...
Analiza sensoryczna, zarówno w obszarze analitycznym jak i konsumenckim wymaga stosowania wielu różnych narzędzi statystycznych. Wydaje się, że znajomość tych narzędzi zarówno co do techniki ich stosowania, jak i przede wszystkim – wykorzystania dostarczanej informacji i interpretacji wyników analizy pozwala na wybór najbardziej odpowiedniej metody i jej możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie.
Poza podstawową informacją jaką niesie graficzny test normalności (parametr podlega/nie podlega rozkładowi normalnemu wykres ten umożliwia również identyfikację wyników izolowanych (outliers), ocenę rozdzielczości urządzenia pomiarowego, czy też – w ANOVA lub DOE – zblokowanie wyników.
Po dwóch latach od premiery Minitaba 18 (rok 2017) firma Minitab wypuściła na rynek kolejną wersję tego programu, a mianowicie Minitab 19, a ściślej Minitab 19.1. Nowe wydanie dostępne jest w dwóch wersjach instalacyjnych tj. 32-bitowej oraz 64-bitowej. Nie są to, jak zwykle w przypadku Minitaba wymagania wygórowane, wyraża się w tym zapewne troska producenta o użyteczny i uniwersalny charakter programu.