11 marca 2021 r. to dzień na jaki wyznaczono termin w którym przestaną obowiązywać normy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy BS OHSAS 18001 i stosowane w Polsce PN-N-18001:2014. Tego dnia stracą automatycznie ważność wszystkie certyfikaty na systemy bezpieczeństwa i higieny pracy posiadane przez poszczególne firmy.
Każdego dnia na rynek trafiają miliony wyrobów. Ich nabywcy przyjmują za pewnik, że zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa. Aby tak rzeczywiście było zostały ustanowione przepisy, które zobowiązują producentów do dopuszczania do obrotu wyłącznie bezpiecznych produktów. W Unii Europejskiej kwestie badań bezpieczeństwa wyrobów wynikają z Dyrektywy (2001/95/EC).
W artykule przedstawiam główne zmiany pojawiające się w znowelizowanym wydaniu normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz wyzwania i możliwości dla laboratoriów, które chcą spełnić wymagania dokumentu. Moim celem jest także podkreślenie zmian oraz zwrócenie uwagi na najważniejsze wymagania normy.
Ważenie była jedną z pierwszych form pomiaru. Wiązało się to przede wszystkim z wymianą handlową. W ośrodkach handlowych już od średniowiecza istniały miejsca gdzie mierzono i ważono towary. Np. w Krakowie na Rynku Głównym były dwa takie miejsca: Duża Waga (zburzona w połowie XIX wieku) i Mała Waga. Do ważenia używano wag (początkowo bardzo prymitywnych) i odważników z reguły naturalnego pochodzenia. U starożytnych Sumerów jako jednostki ciężaru używano ziaren jęczmienia (określona ich liczba była zwana talentem). Dla większych ciężarów wykorzystywano jako wzorce, kamienie.
...Od kilku lat trwa opracowywanie nowej wersji wytycznych FMEA, która ma zastąpić bieżące czwarte wydanie słynnego podręcznika firmowanego przez AIAG (Automotive Industry Action Group) oraz wytyczne niemieckie, zawarte w woluminie VDA 4.2, wydanym przez VDA QMC (Verband der Automobilindustrie e.V. Qualitäts Management Center).
Pierwsze doświadczenia z przystosowania do IATF 16949:2016 już za nami. Nowy standard IATF 16949:2016 przyniósł wiele zmian w podejściu do budowania i funkcjonowania Systemów Zarządzania Jakością w organizacjach i co za tym idzie, nowego podejścia do zrozumienia istoty funkcjonowania organizacji w warunkach nowej normy.