Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

Jak się czuje proces – dlaczego go nie zapytać?

Jak się czuje proces – dlaczego go nie zapytać?

04.11.2019
Jak się czuje proces – dlaczego go nie zapytać?

Klasyk inżynierii procesowej Dorian Shainin powiedział „Nie rozmawiaj z inżynierami, rozmawiaj z częściami”. One powiedzą Ci prawdę o procesie i jego zachowaniu.

Specjaliści zajmujący się analizą danych wiedzą, że coś w tym powiedzeniu jest.

Niespójność między charakterystykami produktu, a wskaźnikami procesowymi, raportowanymi do odległych od wydziałów produkcji centrali jest czasami zaskakująca.

Skłania to do refleksji, czy jakość produktu lub wykonywanej pracy jest faktycznie nadzorowana i jak skonstruowane są formuły liczące te „wskaźniki triumfu”.

charakterystyka krytyczna a wskaźnik wydajności

Rys.1. „Halo centrala idzie nam dobrze – wydajność wzrosła”. Charakterystyka krytyczna a wskaźnik wydajności.

 

Procesy mówią do nas za pomocą liczb

Do prawidłowej interpretacji tych napływających strumieni danych mamy do dyspozycji szeroki arsenał metod i narzędzi statystycznych. Ich zastosowanie pozwala na profesjonalną diagnozę stanu procesu.

To prawdziwa praca na faktach, do tego niełatwa. Wymaga ona  wiedzy i to zarówno związanej z zastosowaną metodą lub narzędziem jak i tej związanej z opisem technicznym zjawisk, które analizujemy.

Zachowanie analizowanych liczb może potwierdzić teorię jakiej podlegają zjawiska w procesie lub nie.

Wyjaśnianie rozbieżności między teorią a praktyką to prawdziwa przyjemność dla inżynierów procesów, którzy chcą je zrozumieć a nie tylko opisać ich przebieg w dokumentacji.

100% rejestracja danych przez urządzenie na linii produkcyjnej

Rys.2. Big data – dlaczego przez 2 godziny zmienność procesu była mniejsza. 100% rejestracja danych przez urządzenie na linii produkcyjnej.

 

O czym mówią procesy?

Niekiedy mówią, aby lepiej ich nie regulować lub mówią, że nasze interwencje są zbyt szybkie i nie do końca przemyślane (Rys.3).

Potrafią być złymi posłańcami informującymi, że to co miało być takie same niestety się od siebie różni (Rys.4).

Pokazują na wzajemne zależności lub ich brak (Rys.5). Wyjaśniają, dlaczego trzeba regulować parametrami maszyny w obliczu surowca od różnych dostawców (Rys.6).

Czasami pokazują poziomą linie tak jakby według analizowanego parametru proces po prostu umarł co wcale nie jest wynikiem działań redukujących jego zmienność (Rys.7).

Regulacja procesu przez działy techniczne

Rys. 3. Regulacja procesu przez działy techniczne. Proces pracuje na tym samym materiale i oprzyrządowaniu i zasadach sterowania.

 

Specjaliści w dziedzinie analizy danych mówią „daj mi dane a ja powiem ci jak proces jest zarządzany”. Czasami właśnie ci ludzie marzą a matematycznym modelu procesu, który nie tylko wyjaśniałby jego zależności, ale też odpowiednio chroniony przed „ignorantami wiedzy", politykami i filozofami pozwalałbym na spokojne nim zarządzanie, czego wszystkim inżynierom procesu życzymy.

Wymiary detalu z 3 form przy zachowaniu tej samej zmienności innych parametrów. Wszystkie mierzone tym samym systemem pomiarowym

Rys.4. Wymiary detalu z 3 form przy zachowaniu tej samej zmienności innych parametrów. Wszystkie mierzone tym samym systemem pomiarowym. ​

 

Badanie masy detalu w gniazdach formy wtryskowej. Forma dwugniazdowa.

Rys.5. Badanie masy detalu w gniazdach formy wtryskowej. Forma dwugniazdowa.

 

Badanie tego samego parametru materiału od 4 dostawców.

Rys.6. Badanie tego samego parametru materiału od 4 dostawców. 

Sprawdzenie jakości dostawy z użyciem reprezentatywnego dla branży parametru technicznego a nie certyfikatu pomierzonego na tym samym systemie pomiarowym.

 

100% zapis ciśnienia z 24h pracy wtryskarki obserwowany i raportowany przez inżyniera

Rys.7. 100% zapis ciśnienia z 24h pracy wtryskarki obserwowany i raportowany przez inżyniera.  

 

Polecane szkolenia:

Inżynier procesu - część I - tworzenie i zarządzanie procesem

Inżynier procesu - część II - rozmowa z częściami, praca z danymi

 

 

Similar in category

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Learn more