Gdzie jesteśmy?
W dobie silnej konkurencji i ciągłej redukcji kosztów, spełnienie oczekiwań Klienta co do poziomu jakości produktów jest dużym wyzwaniem. A nie powinniśmy też zapominać o niezbędnym marginesie czasu i zasobów by prowadzić ciągłe doskonalenie.
Co można usprawnić?
Doświadczenie pokazuje że dla wsparcia narzędzi jakości, zwykle wdrażane są aplikacje wspierające jedno czy dwa tematy związane z jakością. Co usprawnia pracę, ale w dalszym ciągu generuje mnóstwo zadań dla pracowników, a szereg analiz i raportów oczekuje na wolną chwilę inżyniera. Nie jest to może oczywiste, ale wdrażanie programów często powoduje dodatkowe trudności związane z brakiem „kompatybilności” pomiędzy formatami raportów czy nawet rozbieżnościami w sposobie liczenia wskaźników.
Integracja?
Można pójść dalej i zintegrować procesy jakościowe w jeden sprawny ekosystem. Takie rozwiązania są już implementowane w innowacyjnych firmach. Prześledźmy taką „ścieżkę integracji” na przykładzie aplikacji QDA.
1. W firmach które same tworzą produkty, jednym z ważniejszych kroków jest opracowanie DFMEA. Dobrze zrobione FMEA projektu zapewni uniknięcie wielu kosztownych wpadek na etapie produkcji i wykorzystania produktu.
Rys. 1 DFMEA - zastosowanie aplikacji pozwala korzystać z danych zapisanych w innych projektach, gromadzić i nadzorować powiązane rysunki i specyfikace. Od początku także definiujemy kluczowe parametry dla zapewnienia jakości - CTQ.
2. Aby osiągnąć wysoki poziom produktu, należy dobrze zaplanować cały projekt. Dobrym standardem z rynku automotive jest APQP.
Rys. 2 APQP – planowanie jakości produktu.
Korzystając ze zdefiniowanych w DFMEA funkcji produktu, oczekiwań dotyczących specyfikacji i parametrów wyrobu w łatwy sposób możemy zaplanować wszystkie etapy od kosztorysu, aż po etap doskonalenia procesu produkcji. Moduł ten pozwala zdefiniować zależności czasowe, bramki kontrolne czy poziomy zatwierdzeń.
3. Utworzenie i prowadzenie dokumentacji jakościowej wyrobu: Flow chart, FMEA, CP.
Bazując na danych z DFMEA oraz zgodnie z planem projektu APQP są budowane główne dokumenty: Flow Chart Procesu, FMEA, Plan Kontroli.
Rys. 3 Dokumentacja jakościowa Flow Chart, FMEA, CP.
Tworzenie dokumentów jest przyspieszone ze względu na możliwość korzystania z DFMEA, szablonów procesów oraz zadań zdefiniowanych w APQP. Powiązanie ze sobą Planów Kontroli i FMEA pozwala sprawnie zarządzać aktualizacjami. W aplikacji integrowane są też Instrukcje Pracy.
4. Analiza systemów pomiarowych MSA i zarządzanie sprzętem pomiarowym.
Bazując na zdefiniowanym wcześniej planie kontroli możemy w łatwy sposób przejść do analiz MSA, by potwierdzić zdolność systemów pomiarowych.
Rys. 4 MSA i baza sprzętu pomiarowego.
Aplikacja zarządza też bazą sprzętu pomiarowego, z nadzorem nad datami kalibracji i rejestracją badań kalibracyjnych.
5. Uruchomienie produkcji, walidacja produktu.
Powstały produkt jest zatwierdzany według specjalnych planów kontroli. Aplikacja wykorzystuje posiadane dokumenty związane z DFMA, Plany Kontroli oraz zestaw narzędzi statystycznych w module kolekcji danych.
Rys. 5 Uruchomienie produkcji.
6. Po rozruchu produkcji wykonywane są badania i testy odbiorcze.
Zestaw dokumentów i wyników badań przedkładany jest do Klienta celem zatwierdzenia.
Rys. 6 Zebranie dokumentacji i przedłożenie klientowi – PPAP.
Do PPAP zależnie od poziomu zatwierdzeń, bezpośrednio z aplikacji są zaciągane:
- plany kontroli
- dokumenty załączone
- wyniki badań
- MSA
- inne obiekty zależnie od poziomu PPAP
7. Nadzór nad produkcją, kontrola procesu z SPC.
W czasie produkcji uruchamiane są kontrole, bazują one bezpośrednio na planach kontroli i pokrywają: kontrole dostaw, rejestracje danych z procesów produkcyjnych, badania w laboratorium. Aplikacja dysponuje kilkuset interfejsami pozwalając bezpośrednio do planów kontroli zapisywać dane z urządzeń oraz importować z maszyn np. CMM czy sterowników PLC. Niezależnie od sposobu kontroli wszelkie niezgodności są rejestrowane i zgłaszane przez powiadomienia mailowe.
Rys. 7 Kontrola procesu produkcji.
8. Rejestracja Niezgodności wewnętrznych procesu i reklamacji.
Niezgodności zidentyfikowane w procesach wewnętrznych, w tym także w czasie kontroli SPC automatycznie generują nowe pozycje w module obsługi Niezgodności i Reklamacji.
Rys. 8 Rejestracja Niezgodności i reklamacji.
Dane dotyczące szczegółów zdarzeń oraz przyczyny niezgodności są automatycznie pobierane do takiego zdarzenia. Moduł Reklamacji jest także wykorzystywany do rejestracji niezgodności od Klientów i reklamacji do dostawców. Wraz ze zapisami rezultatów dodatkowych działań prowadzonych według 8D mamy pełne dane do doskonalenia.
Ile można oszczędzić?
Z tego typu systemem, można efektywnie doskonalić proces. Kluczowy jest natychmiastowy przepływ informacji koniecznych do doskonalenia oraz odpowiednie narzędzia w ramach jednej platformy – w tym przypadku aplikacji QDA.
Rys. 9 Doskonalenie jakości.
Dla określenia oszczędności oszacowano zmiany w procesach, na bazie doświadczeń wdrożeniowców aplikacji QDA. By uzyskać realną kwotę każdy powinien odnieść to do warunków i wskaźników swojej organizacji:
- Redukcja scrapu – ok. 15% - 20%
- Oszczędność czasu potrzebnego na obsługę niezgodności i reklamacji – 50%
- Redukcja czasu potrzebnego na przygotowanie raportów – ok 75%
- Usprawnienie procesu PPAP – ok. 25%
- Działania związane z kontrolą jakości – 25%
- Redukcja liczby reklamacji –15 - 30%
- Oszczędność czasu na spotkaniach, poprzez dostarczenie twardych danych – 20%
Czy można etapami?
Tak, bardzo często organizacja ma już inne systemy których nie może wymienić. W wyżej wymienionej aplikacji przykładowo istnieje możliwość kompletowania zestawu modułów wg. potrzeb oraz integracji z zewnętrznych bazami danych.
W artykule wykorzystano elementy graficzne dotyczące aplikacji QDA firmy QDA Solutions GmbH.