Jak widać z powyższych przykładów, najczęściej wierzymy w historie, będące taktyką odwracania uwagi od rzeczywistego problemu. Ludzie usprawiedliwiają siebie czy sytuacje, ale również zapraszają innych do kreatywnego opisu rzeczywistości, które często mają charakter dramatyzowania. Jest to o tyle szkodliwe, że zamyka percepcję przed szukaniem rozwiązań a skupia uwagę na obniżaniu bieżącego stresu. Niestety ulegając tej skłonności, pozwala nam to na unikanie przyjmowania odpowiedzialności za sprawowane obowiązki, czy realizację wyznaczonych celów. Keith Rosen, ceniony konsultant...
Jesteśmy już po wstępnych krokach, które miały za zadanie pomóc nam w sprawnym wdrożeniu 5S do naszej Organizacji. Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia musimy wykonać jeszcze kilka czynności.
W poprzednim artykule – 5S Krok po kroku – Przygotowanie do wdrożenia pisałem o niezbędnych zasobach, koniecznych do wprowadzenia 5S w Organizacjach. W obecnym rozdziale chciałbym skupić się na opracowaniu założeń, czy w jaki sposób chcielibyśmy działać, aby nasze wysiłki nie poszły na marne…więc do roboty!
Każdy z nas ma pewien potencjał twórczy. Z potencjału nie zawsze można zdawać sobie sprawę. Etapy realizacji potencjału twórczego dotyczą zarówno mniej i bardziej zaawansowanych w tym zakresie. Różnica może dotyczyć tylko czasu „przechodzenia” przez poszczególne części.
Niestety, opisany wcześniej test t-Studenta nie znalazłby tu zastosowania, ponieważ służy on do weryfikacji tylko dwóch populacji (dwóch prób). Na szczęście świat statystyki bogaty jest w narzędzia, które wykorzystać można do oceny i porównań większej ilości zbiorów danych.
Zanim przystąpisz do uruchomienia 5S w Twojej Organizacji musisz być pewien, że jesteś do tego tematu odpowiednio przygotowany. Poprawnie przygotowany i zaimplementowany projekt będzie dobrym początkiem do wdrażania zaawansowanych narzędzi ciągłego doskonalenia.
Michał ze złością odstawił sztućce podczas obiadu na stołówce. Był sfrustrowany, gdyż właśnie mijał 3 tydzień kiedy zostawał dłużej w pracy. Nie trzeba dodawać, że w sytuacji świeżo upieczonego małżonka, nie był to powód do dumy i zadowolenia. Jednak nie wszyscy zostają po godzinach jak Ty, czemu tak jest? - mruknął znad talerza jego kolega Tomasz z działu Logistyki.
Wykorzystanie Excela, programów archwizujących dane czy kart papierowych zwykle oznacza, że dokumentujemy produkcję, a nie prowadzimy bieżącej predykcyjnej analizy procesu. A przynajmniej tak wygląda sprawa w dużej części firm produkcyjnych.
Celem kart kontrolnych jest porównanie bieżącego stanu procesu ze zmiennością własną procesu, a nie tylko ze specyfikacjami, odróżnienie tego co losowe w procesie, od tego co jest specjalne i jak najszybsze wykrycie nienaturalnych zmienności procesu. Błędna interpretacja zmienności powoduje że karta staje się narzędziem nieprzydatnym do sterowania procesem, a jej stosowanie „wymuszone” jest często przez wymagania normy czy klienta. W poniższym artykule chciałbym przedstawić kilka uwag dotyczących przyczyn tego problemu oraz propozycji działań, których celem byłoby przywrócenie...
Niejednokrotnie Inżynier Procesu lub Jakości w przedsiębiorstwie wytwarzającym produkty, których elementy łączone są za pomocą połączeń gwintowych, musi mierzyć się z problemem braku wydajności procesu kontroli momentów statycznych, tzn. niską wartością wskaźnika Ppk (< 1,33), wskazującą (przy wysokiej wartości wskaźnika Pp > 1,33) na przesunięcie procesu względem środka pola tolerancji, czasem nawet rejestrowanie momentów wykraczających poza granice wyznaczonego pola tolerancji.