Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

Czy prowadzić audity wewnętrzne najwyższego kierownictwa organizacji?

Czy prowadzić audity wewnętrzne najwyższego kierownictwa organizacji?

01.10.2019
Czy prowadzić audity wewnętrzne najwyższego kierownictwa organizacji?

Zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001, organizacja musi przeprowadzać audity systemów zarządzania, czyli musi auditować zidentyfikowane procesy wszystkich wdrożonych systemów zarządzania. W ramach tychże auditów, auditorzy rozmawiają z właścicielami procesów, którymi przeważnie są menedżerowie wyższego szczebla.

Podczas auditu przeglądów zarządzania (polityk, celów) bardzo często rozmawia się także z „szefem” całej firmy, aby ustalić zgodność opracowanych dokumentów z założeniami misji, wizji, celów i kierunków rozwoju organizacji.

Zgodnie z definicją ISO 9000 - najwyższe kierownictwo to „osoba lub grupa osób, które na najwyższym szczeblu kierują organizacją i ją nadzorują”. Tak więc rozmawiając z właścicielami procesów, którzy są kierownikami lub dyrektorami, przeprowadzamy de facto audit najwyższego kierownictwa. Rozmawiając z Prezesem, aby potwierdzić jego zaangażowanie w systemy zarządzania, jeszcze wyraźniej przeprowadzamy audit najwyższego kierownictwa.

audit wewnętrzny

Można go także przeprowadzić w inny sposób, nie w ramach auditów poszczególnych procesów. W planie auditów można przewidzieć jeden celowany audit poświęcony najwyższemu kierownictwu – a co ciekawe – plan ten zatwierdza na ogół przedstawiciel najwyższego kierownictwa, pokazując rzeczywiste zaangażowanie w system zarządzania jakością.

W ramach takiego auditu można zweryfikować zgodność postępowania kadry kierowniczej ze specyficznymi wymaganiami normy ISO 9001, które się do niej odnoszą, jak np. zaangażowanie kierownictwa, nadawanie uprawnień, zapewnienie zasobów czy analiza danych.

W analogiczny sposób realizować można audit najwyższego kierownictwa w innych systemach zarządzania (np. ISO 45001, ISO 14001, IATF 16949).

 

Powiązane szkolenia:

Similar in category

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Learn more