Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

O poprawności procesu zwalniania części do produkcji

O poprawności procesu zwalniania części do produkcji

30.03.2017
O poprawności procesu zwalniania części do produkcji

W procesie zwolnienia części dostawcy pieczołowicie przygotowują pierwsze wzorce, mierzą je dobierają tak aby obniżyć ryzyko odrzucenia przez klienta. Bardzo często reprezentujący klienta dział, po ich otrzymaniu o dziwo równie starannie bada te części szczególnie pod kątem wymiarowym tak, aby mimo wszystko nie zdarzyło im się opuścić pola tolerancji. Nikt nie chce problemów przynajmniej na początku, później problem popłynie, którąś ze ścieżek rozwiązywania problemów więc w końcu „jakoś to będzie”.

Na rysunku poniżej możemy zaobserwować kilka często spotykanych sytuacji położenia wymiarów w polu tolerancji. Każdy z nich jest przedstawiony punktowo, czyli widzimy rzeczywiste wymiary w próbce i niestety nic poza tym. Niektóre z tych rysunków mają swoje własne nazwy własne, ustalane w nieoficjalnej nomenklaturze języka koncernowego, przykładowo:

pole tolerancji

tolerancje

Często te wykresy punktowe budzą uśmiech ale zazwyczaj nie tych, którzy z tak zwalnianymi częściami będą pracowali operacyjnie. Obserwując wysokie kolumny punktowe przy wewnętrznej granicy tolerancji , redukcję zmienności procesów wartą nagrody Nobla czy zdziwienie tych osób , że przy zapełnieniu pola tolerancji coś za nie wypada rodzi się pytanie. Dlaczego tak bardzo lekceważymy wiedzę. Wystarczyłoby użyć właściwego narzędzia jak prosty histogram aby uświadomić sobie, że niestety ktoś gdzieś i kiedyś będzie miał problem.

Czy nie warto zatem tych prostych narzędzi zastosować odpowiednio wcześniej, a może nauczyć stosować je dostawcę…?

histogram

 

Polecane szkolenia:

PROCES ZATWIERDZANIA CZĘŚCI DO PRODUKCJI - PPAP, PSW

WSPÓŁPRACA Z DOSTAWCAMI W BRANŻY MOTORYZACYJNEJ I PPAP OD DOSTAWCÓW

STATYSTYCZNE STEROWANIE PROCESEM SPC Z ANALIZĄ SYSTEMÓW POMIAROWYCH MSA

STATYSTYCZNE STEROWANIE PROCESEM SPC – SZKOLENIE ZAAWANSOWANE

INŻYNIER PROCESU - SZKOLENIE DOSKONALĄCE

Similar in category

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Learn more