OBRÓT WYROBAMI MEDYCZNYMI - QnowHow - TQM Soft
Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

OBRÓT WYROBAMI MEDYCZNYMI

OBRÓT WYROBAMI MEDYCZNYMI

21.10.2020
OBRÓT WYROBAMI MEDYCZNYMI

Kwestie regulacji prawnych związane z dystrybucją wyrobami medycznymi są objęte Ustawą o wyrobach medycznych z dnia 20 maja 2010 roku oraz powiązanymi rozporządzeniami. Obecnie Parlament Europejski pracuje nad wdrożeniem rozporządzenia (2017/745) mającego na celu ujednolicenie wyżej wymienionych regulacji oraz stworzenie wytycznych zapewniających jakość i bezpieczeństwo w obrocie wyrobami medycznymi. Poruszane kwestie to nowe definicje podmiotu gospodarczego, osoby odpowiedzialnej za zgodność regulacyjną czy wprowadzenie wariantu serializacji wyrobów medycznych. Wolumen wyrobów medycznych na rynku farmaceutycznym jest ogromny. Pociąga to za sobą szereg pytań i wątpliwości czy dystrybucja tymi towarami odbywa się w sposób prawidłowy. Niejednokrotnie ciężko jest zakwalifikować dany produkt jako wyrób medyczny, gdyż równie dobrze mógłby być kosmetykiem lub suplementem diety (tzw. borderline product).

  • Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź to wciąż nieścisłe przepisy i konieczność ich doprecyzowania. 
  • Czy w dystrybucji wyrobów medycznych każdy wyrób podlega takim samym wymaganiom? Oczywiście nie.

Te i wiele innych zagadnień każdego dnia nasuwają się producentom, importerom oraz dystrybutorom tych wyrobów.

Odwołania w przepisach nie zawsze bywają jasne i jednoznaczne, dlatego warto co jakiś czas aktualizować swoją wiedzę i wspólnie z ekspertami ugruntować posiadane informacje.

Jedną z nowości jaka czeka nas w procesie obrotu wyrobami medycznymi będzie na pewno wprowadzenie serializacji (unikalnych numerów identyfikacyjnych), które pozwolą na uszczelnienie legalnego łańcucha dystrybucji i ułatwią identyfikacje wyrobu medycznego.

W zależności od klasy wyrobu implementacja tego procesu podzielona zostanie na etapy, ale już dziś warto poznać podstawowe jej założenia.

Jak każdy system jakościowy tak dystrybucja wyrobami medycznymi jest procesem złożonym, wymagającym ciągłego doskonalenia. Warto zatem uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i spotkaniach eksperckich, aby na bieżąco podnosić swoje kwalifikacje i zapewnić prawidłową dystrybucję w swojej firmie.

Zapraszamy na szkolenie:

Obrót wyrobami medycznymi w świetle nowego rozporządzenia 2017/745 (MDR)

Similar in category

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Learn more