Karty kontrolne to prosta technika graficzna pozwalająca na monitorowanie zachowania się procesu ze względu na zmienność w czasie. W zależności od sposobu konstrukcji karty może ona służyć do oceny stabilności procesu w znaczeniu statystycznym (w przypadku gdy jest konstruowana za pomocą tzw. metody stabilizacyjnej tj. na podstawie wstępnych danych pochodzących z procesu), bądź do weryfikacji czy proces spełnia określone wymagania np. co do zdolności jakościowej (gdy jest konstruowana metodą projektową).
W żadnej organizacji nie można ignorować znaczenia pracowników dla sprawnego i efektywnego jej funkcjonowania. Dobre relacje przełożonego z podwładnymi budują ich (podwładnych) większe zaangażowanie w wykonywaną pracę, co rzutuje na wymiar ekonomiczny funkcjonowania firmy. Utrzymanie dobrej atmosfery w zespole to nie tylko kwestia dobrej woli. To obowiązek spoczywający zarówno na pracodawcy i kadrze kierowniczej, jak też na każdym z zatrudnionych. Zgodnie z Kodeksem Pracy to pracodawca ponosi odpowiedzialność za kształtowanie zasad współżycia społecznego w miejscu pracy.
...Firmy niezdolne do konkurowania na globalnym rynku przestają istnieć. Aby do tego nie dopuścić, przedsiębiorstwa muszą podnosić zyski i produkować coraz większe ilości dobrych jakościowo produktów i usług za coraz atrakcyjniejszą cenę nie wspominając o krótkim czasie ich realizacji. Większość produktów, na których zakup decydują się Klienci, które spełniają wymagania konsumentów powstało właśnie dzięki doskonaleniu sposobu ich realizacji-wytwarzania.
Trzy niezależne metody programu TWI (Instruowanie Pracowników, Relacje z Pracownikami, Doskonalenie Metod Pracy) swoja genezę wywodzą z modelu Pięciu Wymagań Dobrego Przełożonego: Wiedza o pracy - wiedza ta dotyczy takich informacji, które sprawiają, że jedna firma różni się od drugiej. Wiedza o odpowiedzialności - wiedza ta dotyczy specyficznych zasad dla każdej firmy. Umiejętność Instruowania - cel wykształcić dobrze wyszkolonych pracowników. Umiejętność doskonalenia metod pracy – umiejętność ta pomaga w bardziej efektywnym wykorzystywania materiałów, maszyn oraz siły roboczej....
Po przystąpieniu USA do II Wojny Światowej, przemysł amerykański traci doświadczone kadry. Jednocześnie w zakładach produkujących na potrzeby wojny znaczącym staje się brak wyszkolonych pracowników ( wyszkolone kadry wciela się do wojska), efektem tego jest niska produktywność oraz słaba jakość.
Czytelniku. Czy znasz zasadę praktycznej pewności ? - na pewno znasz i stosujesz. Zasada ta – dla przypomnienia – mówi, że zdarzenie któremu towarzyszy małe prawdopodobieństwo zajścia nie powinno się pojawić w jednym doświadczeniu.