Celem kart kontrolnych jest porównanie bieżącego stanu procesu ze zmiennością własną procesu, a nie tylko ze specyfikacjami, odróżnienie tego co losowe w procesie, od tego co jest specjalne i jak najszybsze wykrycie nienaturalnych zmienności procesu. Błędna interpretacja zmienności powoduje że karta staje się narzędziem nieprzydatnym do sterowania procesem, a jej stosowanie „wymuszone” jest często przez wymagania normy czy klienta. W poniższym artykule chciałbym przedstawić kilka uwag dotyczących przyczyn tego problemu oraz propozycji działań, których celem byłoby przywrócenie...
Niejednokrotnie Inżynier Procesu lub Jakości w przedsiębiorstwie wytwarzającym produkty, których elementy łączone są za pomocą połączeń gwintowych, musi mierzyć się z problemem braku wydajności procesu kontroli momentów statycznych, tzn. niską wartością wskaźnika Ppk (< 1,33), wskazującą (przy wysokiej wartości wskaźnika Pp > 1,33) na przesunięcie procesu względem środka pola tolerancji, czasem nawet rejestrowanie momentów wykraczających poza granice wyznaczonego pola tolerancji.
Rozwiązywanie problemów jakościowych jest jednym z kluczowych elementów działalności operacyjnej każdej z firm produkcyjnych. Koszty obciążeń finansowych naliczanych przez klientów do reklamacji i skutki ich następstw, generują straty, które w istotny sposób wpływają na wynik finansowy przedsiębiorstw. W niektórych przypadkach mogą wręcz przesądzić o losie firm.
Każdy System Zarządzania Jakością wymaga prowadzenia procesu nadzorowania zasobów do monitorowania i pomiarów, czyli przyrządów pomiarowych. Normy i dokumenty techniczne na bazie których budowane są Systemy Zarządzania Jakością zawierają ogólne wymagania, które muszą być spełnione. Spełniając te wymagania należy zwrócić uwagę również na potrzeby Organizacji.
Wdrażając filozofię lean musimy mieć świadomość, że jedyną stałą rzeczą będzie teraz zmiana. Zmiana to coś nowego, coś co jedni lubią, na co czekają, inicjują, inni natomiast zmiany się obawiają. Rozpoczynając wdrażanie lean pamiętajmy, że naszym celem jest..
Priorytetowym zagadnieniem każdej organizacji jest jakość oferowanych produktów i świadczonych usług. Jakość definiują nabywcy naszych produktów i usług – nasi klienci zewnętrzni ale również klienci wewnętrzni. Dlatego też, tak ważne jest zrozumienie potrzeb nabywcy i zdefiniowanie tego, co dla niego stanowi wartość w produkcie bądź w usłudze. Badając opinię klienta możemy to zrobić w sposób ustrukturyzowany i sformalizowany – ankieta, lub w sposób mniej formalny – wywiady, rozmowy z klientem, e-maile. Ankieta jest swoistym typem wywiadu, w którym istotną rolę odgrywa przemyślany,...