11 marca 2021 r. to dzień na jaki wyznaczono termin w którym przestaną obowiązywać normy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy BS OHSAS 18001 i stosowane w Polsce PN-N-18001:2014. Tego dnia stracą automatycznie ważność wszystkie certyfikaty na systemy bezpieczeństwa i higieny pracy posiadane przez poszczególne firmy.
W zmieniającej się gospodarce światowej obecne łańcuchy dostaw są bardzo kosztotwórcze, firmy próbują więc te koszty redukować. Nie jest to łatwe. W procesie optymalizacji bardzo często dochodzi nie tyle do redukcji kosztów, lecz jedynie do ich przesuwania z działu do działu, w ramach jednej firmy.
Odpowiedź jest tak oczywista, jak i zaskakująca: TAK, należy przeprowadzać audity najwyższego kierownictwa. Mało tego, powinno to mieć miejsce w ramach praktycznie wszystkich auditów wewnętrznych.
Dodatkową barierą jest często podwójna rzeczywistość firmy – ta widziana oczami kadry zarządzającej oraz ta widziana oczami pracowników. Rozdźwięk bywa ogromny, choćby taki jak na przestawionych w tym opisie realnych danych z przeprowadzonych audytów. Wyniki przedstawione w artykule są realnymi wynikami uzyskanymi w zakładzie produkcyjnym zatrudniającym 330 osób w branży produkcji elementów stalowych dla budownictwa.
Na początku czerwca, po kilku latach wspólnej pracy Automotive Industry Action Group (AIAG, USA) oraz Verband der Automobilindustrie (VDA, Niemcy) wydały wspólny podręcznik FMEA. Podręcznik ten ujednolica regionalne wymagania FMEA, tj. harmonizuje amerykańskie i niemiecki podejście do analizy przyczyn i skutków wad w przemyśle motoryzacyjnym.
Model wskazał za to, że dwie z zaproponowanych cech to cechy niechciane przez klienta. Pierwsza cecha „gdy tracę czas na szukanie rzeczy” wskazywałaby, że efekt segregacji i utrzymania porządku jest dla nas bardzo ważny. Nie lubimy tracić czasu na szukanie, więc wydawałoby się, że nie powinniśmy mieć problemów z zaangażowaniem w systematykę utrzymania porządku wokół siebie. Druga niechciana cecha jest związana z narzucaniem nam zasad jak ten porządek ma u nas wyglądać. Nie lubimy tego, gdy ktoś decyduje o porządku za nas.