Jak budować relacje w czasie epidemii? - QnowHow - TQM Soft
Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

Jak budować relacje w czasie epidemii?

Jak budować relacje w czasie epidemii?

23.03.2020
HR
Jak budować relacje w czasie epidemii?

Świat się zatrzymał i wstrzymał oddech. Stawiamy czoła pandemii koronawirusa. To, do czego przywykliśmy i co znaliśmy do tej pory zostało nam odebrane. Stanęła część fabryk (automotive), transport zamarł, zamknięto szkoły, przedszkola czy miejsca użyteczności publicznej. Przyglądamy się wydarzeniom, z lekkim niedowierzaniem, ale też szokiem. To interesujący czas, o którym w przyszłości będziemy czytać w podręcznikach, dzisiaj jednak zapraszam do rozważań o tym, jak właściwie się komunikować.

Jeszcze do niedawna, świat określany mianem VUCA, kojarzył się nam tylko z pierwszym jego rozwinięciem.

Otóż, co określamy tym terminem?

Powstał on w latach 90 ubiegłego wieku i opisuje, dynamicznie zmieniający się świat. Koncepcja VUCA, bo o niej mowa powstała jako opis sytuacji geopolitycznej po zakończeniu Zimnej Wojny. Świat biznesu ochoczo adaptuje zasoby wojskowe na własne potrzeby i ten opis nie był wyjątkiem od tej reguły. Termin ten, odnosi się do sytuacji, gdzie prym wiodą: zmienność (variability), niepewność (uncertainty) złożoność (complexity) oraz niejednoznaczność (ambiguity). Co ciekawe, myśląc VUCA myśleliśmy tak naprawdę o jego zmienności czy złożoności. Wiedzieliśmy, jak wygląda globalny łańcuch dostaw, bo sami w nim uczestniczymy. Droga jaką przebywał produkt, od jego wyprodukowania do klienta końcowego, przypominał makaron spaghetti. Kiedy pytano o coś, najczęściej słyszano dobrze znaną odpowiedź - „to zależy”. Nawet pytanie o wakacje było tak kwitowane: „Gdzie się wybierasz? A wiesz, to zależy – może do Włoch, a może do Portugalii, a może wyląduje w Ustce, zależy”. Jednakże świat poprzez pandemię, zmienił swe oblicze. Pokazuje nam te nieprzewidywalne i zmienne zarazem. Sądzę, że najczęściej słyszaną odpowiedzią na zadane pytanie, będzie tym razem inna – „nie wiadomo”. Więc „(…)gdzie jedziesz na urlop? Nie wiadomo, czy w ogóle pojadę…”

By była jasność, nie jest to coś czego nie znamy. Już w latach 80 Lawrence Perlumeter i Richard Monty opisali, że w warunkach ekstremalnej niepewności, pojawia się poczucie bezsilności. Bo kiedy czujemy, że sprawy wymykają się nam spod kontroli, łatwiej popadamy w marazm i bezczynność.

Dlatego w takich warunkach, warto podjąć wysiłek działania. Nie musi być optymalne, czy super przemyślane. Warto, by było szybkie, sprawne ale niekoniecznie z pośpiechem. Koncentracja na działaniu sprawia, że wraca kontrola nad własnym losem, odzyskujemy sprawczość. Co doskonale widać w mediach społecznościowych, pospolite ruszenie w pomaganiu, w szyciu maseczek, czy pomoc w wyżywieniu lekarzy spełnia właśnie taką funkcję.

Do czego ja zachęcam w tym tekście, to do pracy w obszarze budowania relacji. Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak to robić, warto zdefiniować czym ta relacja międzyludzka jest. Pozwólcie, że zaproponuję następującą definicję: relacja to zdolność do wzbudzania poczucia, że jest między ludźmi wspólna przyszłość. Jeśli zgodzicie się Państwo na takie brzmienie, to zobaczycie w niej wiele podpowiedzi natury praktycznej.

Na początku należy zadać sobie pytanie: z kim należy budować i pielęgnować relacje. Otóż możemy wskazać dość precyzyjnie, komu trzeba poświęcić uwagę. W obszarze naszego zainteresowania powinni być nie tylko klienci, ale także dostawcy, pracownicy czy inni interesariusze (jak na przykład banki, czy instytucje publiczne). Mistrzowska komunikacja, jest kluczem do właściwych relacji a proces komunikowania się, jest papierkiem lakmusowym naszych umiejętności interpersonalnych. W tym momencie dochodzimy do pytania: skoro wiemy, że jest to ważne, to w takim razie, JAK się komunikować właściwie?

Po pierwsze:

Ustal priorytety, czy też szerzej – kryteria wyboru. Nie możesz pozwolić sobie na zawrotną ich liczbę. Pewien manager, po przyjściu do zakładu, ustalił 33 priorytety na produkcji. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Na pytanie: co jest dla Ciebie ważne, a co ważniejsze z punktu widzenia osiągania celu przedsiębiorstwa, odparł: wszystko jest ważne. Na taki komfort niezdecydowania, można pozwolić sobie w spokojnych czasach, w takich, w których mamy czas na rozwikłanie złożonych zależności. Nie teraz. Ustal priorytety i trzymaj się ich.

Po drugie:

Sprawdź, czy normy, czy też szerzej, nowe zasady zostały zakomunikowane zespołowi, z którym pracujesz. Nie poprzestawaj na tym, tylko upewnij się, czy jest klarowność w zespole co do tego, co jest ważne, a co mniej istotne. Nawet jeśli w zespole nie ma za wiele zaufania, to przejrzystą komunikacją odbudujesz ją. Rozmawiaj wprost i otwarcie pamiętając, że „mówienie prawdy, nie zwalnia z obowiązku podania jej w odpowiedniej formie”.

Po trzecie:

Komunikacja powinna być klarowna i oparta na konkretach. Dopasuj kanał komunikacji do sytuacji ale także  potrzeb własnych i odbiorcy. Pomocna jest tabela doboru komunikacji

 

Szybkość przekazania odpowiedzi

Ilość przekazanych informacji

Stopień kontroli nadawcy nad kompozycją wiadomości

Stopień kontroli nadawcy nad uwagą odbiorcy

Skuteczność przekazywania detali

Bezpośrednia rozmowa w cztery oczy

Od razu po nawiązaniu kontaktu

Największa

Umiarkowany

Najwyższy

Niska

Rozmowa telefoniczna

Od razu po nawiązaniu kontaktu

Duża

Umiarkowany

Umiarkowany

Najniższa

Nagrana wiadomość głosowa

Odroczona

Duża

Wysoki

Niski

Niska

E-mail

Odroczona

Najmniejsza

Wysoki

Niski

Wysoka

Wiadomość błyskawiczna (czat/komunikator)

Szybka

Najmniejsza

Wysoki

Umiarkowanie niski

Niska

Pisemna forma (raport, badanie, wnioski pisemne)

Odroczona

Duża

Najwyższy

Najniższy

Najwyższa

Tabela doboru kanału komunikacji Źródło:A. Koniuk. Manager. Poradnik działań skutecznych I angażujących, s. .59-60.

I tak, jeśli chcemy szybko przekazać dużą ilość informacji, mając najwyższy stopień kontroli, należy zaaranżować spotkanie twarzą w twarz – również poprzez wideokonferencję. Minusem tego rozwiązania jest mała kontrola nad formą przekazu, przez co skuteczność przekazywania detali jest ograniczona. Zwróć uwagę na cechy charakterystyczne dla wiadomości e-mail.

Dla nabrania wprawy, polecam przećwiczyć znajomość tabeli i znaleźć zastosowanie w codziennym życiu.

Niewątpliwie, czeka nas wiele zmian. Zmierzenie się z nimi, może nie być łatwe, bo jak wiemy, nikt ich lubi. Stąd też, konieczna jest właściwa komunikacja i uczciwe przedstawienie sytuacji, by nie tylko rozumieć innych, ale także być właściwie rozumiany.

 

Powiązane szkolenie:

EFEKTYWNA KOMUNIKACJA I WSPÓŁPRACA W ZESPOLE- SZKOLENIE ONLINE

 

 

Similar in category

Mobbing nie opłaca się nikomu

Mobbing nie opłaca się nikomu

Marcin Liro
Marcin Liro
Trener TQMsoft

Mobbing jest zjawiskiem niezwykle „śliskim”. Po pierwsze zachowanie mobbera (osoby prześladującej) nie zawsze jest świadome. Po drugie, u osób mobbingowanych skutki prześladowania mogą przybierać różne formy i nasilenie, zarówno o podłożu psychologicznym jak i somatycznym. Możemy więc mieć do czynienia z szerokim wachlarzem rekcji, od stanów lękowych i zaburzeń trawiennych, aż po depresję, choroby wrzodowe żołądka lub dwunastnicy, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. I wreszcie po trzecie, istnieją pracownicy, którzy próbują wykorzystać zjawisko mobbingu do innych celów o...

04.02.2021
Learn more