Jaki jest pierwszy krok analizy problemów? - QnowHow - TQM Soft
Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

08.03.2017
Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

„Problem dobrze zdefiniowany to problem w połowie rozwiązany”

Najprostszą i najbardziej popularną metodologię rozwiązywania problemów zawdzięczamy Demingowi. Jego zasady P - D - C - A  znalazły swoje odbicie w innych metodologiach stosowanych na świecie. Na planowaniu, wykonywaniu kontroli i standaryzacji opierają się analizy 8d, cała filozofia  6 sigma ale również autorskie procedury rozwiązywania problemów największych producentów wielu branż.

W każdej z tych metod rozpoczynamy od fazy planowania. To najbardziej czasochłonny etap ale też najbardziej krytyczny w całym procesie poszukiwania rozwiązania naszych problemów. To właśnie w tym okresie:

  1. Definiujemy problem
  2. Określamy cel
  3. Weryfikujemy aktualną sytuację czyli definiujemy składniki problemu, wybieramy wskaźniki monitorowania i weryfikujemy stan aktualny wykorzystując te wskaźniki

Niepoprawne zdefiniowanie problemu może spowodować, że  każdy z członków zespołu zrozumie sytuację całkowicie inaczej a tym samym będzie próbował rozwiązać inny problem.

Żeby uniknąć nieporozumień wystarczy wykorzystać metodę 5W 2H. I nie jest to wcale związane z analizą 5xWHY, co często nam się kojarzy.

Metoda 5W 2H opiera się na  pięciu angielskich słowach rozpoczynających się na W -> WHO =>  WHEN=> WHAT=> WHERE=> WHY  i dwóch na H => How = >  HOW MUCH.

Czyli KTO, KIEDY, CO, GDZIE i DLACZEGO oraz JAK i ILE.

5why, 5 why

Wyobraźmy sobie, że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy reklamację od naszego klienta. Reklamacja dotyczy problemu z montażem Części A i Części B. Podczas tego procesu klient nie jest wstanie połączyć obu elementów. Poprzez odpowiedzi na wszystkie poniższe pytania jesteśmy w stanie jasno i konkretnie sprecyzować problem, który reklamuje klient lub też problem z którym spotykacie się codziennie w pracy zawodowej.

definiowanie problemu

Dzięki tej prostej metodzie unikniecie nieporozumień, a wasz proces rozpocznie się od dobrej definicji zrozumiałej dla każdego uczestnika procesu.

Na praktyczne ćwiczenia z zakresu definiowania problemów, określania celów procesu problem solving oraz wykorzystania narzędzi rozwiązywania problemów zapraszamy na szkolenia:

Similar in category

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Learn more