Doświadczenie pokazuje że dla wsparcia narzędzi jakości, zwykle wdrażane są aplikacje wspierające jedno czy dwa tematy związane z jakością. Co usprawnia pracę, ale w dalszym ciągu generuje mnóstwo zadań dla pracowników, a szereg analiz i raportów oczekuje na wolną chwilę inżyniera. Nie jest to może oczywiste, ale wdrażanie programów często powoduje dodatkowe trudności związane z brakiem „kompatybilności” pomiędzy formatami raportów czy nawet rozbieżnościami w sposobie liczenia wskaźników.
Wiedza na temat modelu naszych parametrów pozwala nam przewidywać zmienność produktu ale przede wszystkim spokojniej i rozsądniej reagować a to w czasie rozruchu jest czasami bezcenne.
Dzięki współpracy online klienci mogą w efektywny sposób korzystać z wiedzy TQMsoft w zakresie analizy ryzyka FMEA, jak i nie tracić czasu czekając na możliwość bezpośredniego spotkania z konsultantem.
Słowo problem jest jednym z najczęściej pojawiających się słów na ustach zarówno kierownictwa, jak i pozostałych pracowników organizacji. Natomiast rzadko kiedy problem przedstawiany jest w formie pisanej. Jeśli nie potrafimy wyrazić istoty problemu w dwóch/trzech zdaniach to nie potrafimy go też skutecznie rozwiązać.
Analiza sensoryczna, zarówno w obszarze analitycznym jak i konsumenckim wymaga stosowania wielu różnych narzędzi statystycznych. Wydaje się, że znajomość tych narzędzi zarówno co do techniki ich stosowania, jak i przede wszystkim – wykorzystania dostarczanej informacji i interpretacji wyników analizy pozwala na wybór najbardziej odpowiedniej metody i jej możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie.
Klasyk inżynierii procesowej Dorian Shainin powiedział „Nie rozmawiaj z inżynierami, rozmawiaj z częściami”. One powiedzą Ci prawdę o procesie i jego zachowaniu. Specjaliści zajmujący się analizą danych wiedzą, że coś w tym powiedzeniu jest.