Bezpieczeństwo i komfortowe warunki pracy wpływają bezpośrednio na wyniki przedsiębiorstwa. W marcu 2018 roku wydana została norma ISO 45001 „Systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania i wytyczne stosowania”, która to jest pierwsza norma dotycząca systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy wydana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Norma ISO 45001 zastąpiła wcześniej stosowaną normę wydaną przez BSI – BS OHSAS 18001:2007, która była szeroko stosowana w związku z brakiem takiej normy wydanej przez ISO.
...OEE nadal ma duże znaczenie dla produkcji – 50 lat po jego pierwszym wprowadzeniu. To również nadal jest często źle rozumiane. Wróćmy więc do OEE – najpierw z kilkoma krótkimi podstawami, a następnie z cennymi spostrzeżeniami ze świata rzeczywistego.
Warunki zewnętrzne w postaci ograniczeń rynkowych i niestabilności spowodowanych ogólnoświatową sytuacją pandemiczną uwidoczniły konieczność wprowadzenia zmian w zarządzaniu. Kadry menedżerskie stanęły przed bardzo trudny wyzwaniem, a kryzys obnażył ukryte za dobrobytem niedociągnięcia i zweryfikował dotychczasowy sposób patrzenia zarządzających na prowadzone przez nich przedsiębiorstwa. Jednym w kilku podstawowych kierunków jest transformacja cyfrowa.
Przedmiotem Statystycznego Sterowania Procesem (SPC) jest ocena zachowania procesu ze względu na zmienność. Same narzędzia SPC nie mogą i nigdy nie zastąpią tej wiedzy o procesie, która wynika przede wszystkim z wykształcenia i doświadczenia. Prawdziwe, rzeczywiste, „żywe” SPC to połączenie technicznej i technologicznej znajomości procesu z informacjami dostarczanymi przez narzędzia SPC. Zobrazujmy tę relację porównaniem - narzędzia SPC to wielofunkcyjny „termometr” oceny zmienności procesu; żeby właściwie zdiagnozować wskazania tego „termometru” potrzebny jest „procesowy lekarz”...
Proces auto-kalibracji jest niezbędnym procesem do utrzymania zakładanej / wymaganej dokładności urządzenia pomiarowego w trakcie jego użytkowania. Najczęściej zadawanym pytaniem jakie sobie zadajemy to jak często powinniśmy ją przeprowadzać. Zbyt rzadko przeprowadzona będzie skutkowała utratą dokładności – zbyt częstą stratę czasu pracownika. Kluczowe staje się odnalezienie optymalnego czasu.
Operatorzy mają najdokładniejszy i najbardziej spójny wgląd w procesy produkcyjne. Są oni cennym źródłem praktycznych informacji, które można wykorzystać do usprawnienia procesu. Jednak gromadzenie informacji od operatorów nie jest łatwe, gdy ich głównym priorytetem jest uruchomienie procesu. Aby to zrównoważyć będziemy przestrzegać zasady, że „małe zawiasy otwierają duże drzwi”. W tym artykule pokażemy, jak wykorzystać niewielką ilość czasu operatora do wprowadzenia znacznych ulepszeń.
Stosowanie ręcznych metod rejestrowania informacji, na przykład na papierowych raportach należy traktować jako przeszłość. Ten sposób pozyskiwania informacji znacznie wydłuża lub w najgorszym przypadku ogranicza możliwości zarządzania procesem. Z pomocą nadciąga digitalizacja.
W ostatnich dziesięcioleciach pojęcie jakości zyskało nowy wymiar. Przeszło ewolucję, dzięki której stało się symbolem dokładności, bezpieczeństwa, a także luksusu. Nic więc dziwnego, że każdy konsument życia szuka produktów czy usług o wysokim standardzie. Obrót hurtowy produktami opiera się na dwóch podstawowych aktach prawnych Ustawie Prawo Farmaceutyczne oraz rozporządzeniu w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD). Niech jednak nikogo nie zwiedzie ta skromna w nazwach legislacja.
Identyfikacja i zabezpieczenie każdego pojedynczego opakowania produktu spożywczego w połączeniu z możliwościami jakie daje Big Data pozwalają stworzyć systemy gwarantujące pełną identyfikowalność i autentyczność żywności znajdującej się w obrocie oraz stanowią skuteczne narzędzie w walce z nasilającym się zjawiskiem fałszowania żywności (food fraud). W artykule zamieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Dla efektywnej pracy, w dzisiejszym otoczeniu kontroli jakości potrzebujemy systemu, który pozwoli nadzorować kompletne plany kontroli i rejestrację danych, a także podłączy wszystkie źródła danych, niezależnie od obszaru i formy pomiaru. Takie systemy są obecnie dostępne na rynku, a nasze doświadczenie opieramy na jednym z nich - aplikacji QDA9.