W jaki sposób opisywać wady w PFMEA? - QnowHow - TQM Soft
Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

WE INSPIRE
TO QNOW HOW

QnowHow is a piece of solid knowledge provided by the best professionals working in the TQMsoft team.

 

 

W jaki sposób opisywać wady w PFMEA?

W jaki sposób opisywać wady w PFMEA?

09.02.2017
W jaki sposób opisywać wady w PFMEA?

Opracowując FMEA procesu (PFMEA – Process FMEA), najpierw określić trzeba temat analizy, którym jest konkretny proces dla konkretnego wyrobu (lub rodziny wyrobów). Następnie wykonujemy  analizę PFMEA dla poszczególnych kroków procesu - najczęściej operacji.

Wybrawszy operację, zacząć trzeba od zdefiniowania celu / celów tejże operacji, inaczej – jej funkcji. Następnie, dla każdej funkcji trzeba określić wymagania, czyli te właściwości wyrobu / półwyrobu / parametry procesu, które dotyczą funkcji analizowanej operacji. Każda funkcja zostaje w ten sposób opisana wymaganiami, które musi zrealizować.

Dopiero po sformułowaniu funkcji i wymagań, można rozpocząć definiowanie wad (Failure Modes). Wady powinny być formułowane w odniesieniu do funkcji i wymagań w taki sposób, aby stanowiły sposób / formę ich niespełnienia! Patrz -  przykład w tabeli 1.

 

Tabela 1. Przykład FMEA procesu – wady jako formy niespełnienia szczegółowych wymagań.

Operacja

Funkcja

Wymagania

Wada

Toczenie wałka

Uzyskanie geometrii powierzchni bocznej wałka

Średnica A

Średnica A powyżej wyspecyfikowanej

Średnica A poniżej wyspecyfikowanej

Średnica B

Średnica B poza specyfikacją

Chropowatość (Ra) powierzchni bocznej

Nadmierna chropowatość (Ra) powierzchni bocznej

Odchyłka walcowości

Nadmierna odchyłka walcowości

 

Proszę zauważyć, że wada może być przekroczeniem wymagania od dolnej lub górnej strony przedziału tolerancji (średnica A powyżej wyspecyfikowanej, średnica A poniżej wyspecyfikowanej) lub po prostu niespełnieniem wymagania (średnica B poza specyfikacją). Decyzja o sposobie zdefiniowania wady należy do zespołu PFMEA, który powinien kierować się następującymi przesłankami:

  • jeśli przyczyny wad będących niespełnieniem wymagania od różnych stron przedziału tolerancji mogą być różne – zaleca się wady rozdzielić,
  • jeśli metody lub skuteczność kontroli wad będących niespełnieniem wymagania od różnych stron przedziału tolerancji mogą być różne – zaleca się wady rozdzielić.

 

Częste błędy w określaniu wad w PFMEA polegają na zbyt ogólnym zaprzeczaniu wymaganiom. Jak nazwać wadę, która miałaby być niespełnieniem wymagania „Bez uszkodzenia powierzchni” w rozpatrywanej operacji toczenia ? Czy sformułowanie „uszkodzenie powierzchni” jest jednoznacznym opisem wady ? A może „uszkodzenie mechaniczne powierzchni” jest już wystarczającym opisem wady? Jeśli mamy wątpliwości, to bardzo dobrze. W tabeli 2 znajdziesz Czytelniku propozycję konkretniejszego określenia wad, stanowiących niespełnienie wymagania „bez uszkodzenia powierzchni”:

 

Tabela 2. Przykład FMEA procesu – wady jako konkretne formy niespełnienia ogólnego wymagania.

Operacja

Funkcja

Wymagania

Wada

Toczenie wałka

Uzyskanie geometrii powierzchni bocznej wałka

Bez uszkodzenia powierzchni

Zakaleczenie powierzchni toczonej

Zakaleczenie powierzchni czołowej (nietoczonej)

Zarysowanie powierzchni toczonej

Zarysowanie powierzchni czołowej (nietoczonej)

Przypalenie powierzchni toczonej

 

Na zakończenie trzeba koniecznie powtórzyć, iż wada może też być formą / sposobem złego zrealizowania lub niezrealizowania funkcji rozpatrywanej operacji (nie tylko wymagania). Ta zasada pozwala na przewidywanie wad na ogół najbardziej radykalnych i najbardziej oczywistych, co nie oznacza najłatwiejszych do przewidzenia – patrz tabela 3.

 

Tabela 3. Przykład FMEA procesu – wady jako formy niespełnienia funkcji.

Operacja

Funkcja

Wada

Toczenie wałka

Uzyskanie geometrii powierzchni bocznej wałka

Niewykonanie toczenia powierzchni A

Niewykonanie toczenia powierzchni B

Częściowe toczenie powierzchni A

Częściowe toczenie powierzchni B

Wykonanie fazy powierzchni czołowej*

* Wykonanie funkcji niepożądanej.

 

Kierując się opisanymi zaleceniami określono dla rozpatrywanej operacji 15 potencjalnych wad. Nieprzestrzeganie w/w zasad w połączeniu z pośpiechem najprawdopodobniej skutkowałoby określeniem dla tej operacji 2¸3 ogólnych, typowych wad: zła średnica, za duża chropowatość, uszkodzenie mechaniczne powierzchni. Jest oczywiste, która z tych analiz miałaby większą skuteczność w zapobieganiu wadom..

 

Praktyczne przećwiczenie zasad opisanych w tej poradzie jest realizowane na szkoleniach „Analiza FMEA procesów produkcyjnych”, „Analiza FMEA procesów logistycznych”, Analiza FMEA procesów produkcyjnych – warsztaty doskonalące”, „Analiza FMEA procesów produkcyjnych wg wymagań VDA”.

Poszerzając temat określania wad o wyroby i maszyny, opisane w tej poradzie zasady są także praktycznie objęte szkoleniami: „Analiza FMEA maszyn” oraz „Analiza FMEA konstrukcji

Similar in category

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Learn more