Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Pre-Wdrożenie 5S - 5S KROK PO KROKU - CZ. III

Pre-Wdrożenie 5S - 5S KROK PO KROKU - CZ. III

12.10.2017
CZ. III - 5S KROK PO KROKU - Pre-Wdrożenie

CZ I - 5S KROK PO KROKU - PRZYGOTOWANIE DO WDROŻENIA

CZ. II - 5S KROK PO KROKU - OPRACOWANIE ZAŁOŻEŃ

Budowa struktury organizacyjnej

Po pierwsze, fizycznie zbudujmy naszą strukturę organizacyjną – wybór odpowiednich jednostek zdecydowanie ułatwi nam wdrożenie i rozwój systemu. Szukajmy pracowników, którzy mają cechy liderów, entuzjastycznie nastawionych do zmian. Osób, które będą w stanie pobudzić organizację i pozwolić swobodnie przejść nam przez krzywą zmiany… a nie będzie to łatwe. Mianujmy więc Zakładowego Koordynatora 5S, Liderów Obszarów.

Akcja marketingowa - promocja 5S

Następnie, przeprowadźmy „akcję marketingową 5S” oraz przeprowadźmy szkolenia z zakresu 5S. Krok ten powinien zachęcić załogę do pełnego zaangażowania się w późniejsze działania wdrożeniowe.

W ramach akcji marketingowej możesz przygotować różnego rodzaju gadżety promujące system 5S – np. breloki, koszulki, pen drive’y, bądź przygotuj banery promujące, umieść informację na tablicach informacyjnych oraz na witrynie firmowej.

Przykładowe narzędzia promujące system 5S

przykładowe narzędzie do promocji 5S

Szkolenia 5S

Szkolenia dotyczące 5S mają bardzo wielkie znaczenie dla powodzenia wdrożenia 5S. Szkolenie powinno mieć charakter teoretyczno – praktyczny (ze zdecydowaną przewagą praktyki). Pokaż przede wszystkim, jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu – zarówno dla Organizacji (np. standaryzacja, uwolnienie miejsca, skrócenie czasu przezbrojenia itp.), jak również dla pracownika (np. Ergonomia miejsca pracy, bezpieczeństwo, itp.). Na rynku dostępne są różnego rodzaju gry pomocne w czasie szkolenia. Gry te również możesz przygotować we własnym zakresie (np. symulujące działanie Twojej Organizacji, przy pomocy klocków Lego lub materiałów wykorzystywanych w produkcji).

Szkolenia powinny obejmować wszystkich pracowników Twojej Organizacji – w równym stopniu!. Nie pozwalaj na to, żeby w Organizacji dochodziło do sytuacji, że 5S jest ważne dla jednej jednostki, a dla innej już nie (np. ważne dla Operatorów, Specjalistów… ale dla Kierownictwa już nie). Wszyscy jesteśmy w równy sposób odpowiedzialni za wdrożenie, utrzymanie i rozwój 5S.

Uwaga: Szkolenia możesz również przeprowadzić przed etapem określenia struktury organizacyjnej… może właśnie w trakcie szkoleń zaobserwujesz jednostki, które doskonale sprawdzą się w roli Liderów Obszarów…lub w późniejszym czasie np. Audytorów 5S.

Przed wdrożeniem 5S

Już prawie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia wdrożenia… ale zanim zaczniesz wdrażać, dokonaj fotografii stanu obecnego. Będzie to świetną podstawą do pokazania niedowiarkom, jak 5S zmienia Organizację. „Zeskanuj” obszar objęty wdrożeniem (obszar pilotażowy lub całą Organizację) i wykonaj Audyt wstępny.

Przed wdrożeniem pomyśl również o niezbędnych zakupach (np. zestawy do sprzątania, pianki do wykonywania tablic cieni, noże, taśmy, maskownice, i inne potrzebne do wykonania działań standaryzacyjnych, ustalonych np. w Przewodniku firmowym 5S)… tak, aby następnego dnia wystartować pełną parą!... na tych działaniach skoncentrujemy się w kolejnych odcinku bloga.

Przeczytaj również

CZ I - 5S krok po kroku - Przygotowanie do wdrożenia

CZ I - 5S krok po kroku - Przygotowanie do wdrożenia

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Zanim przystąpisz do uruchomienia 5S w Twojej Organizacji musisz być pewien, że jesteś do tego tematu odpowiednio przygotowany. Poprawnie przygotowany i zaimplementowany projekt będzie dobrym początkiem do wdrażania zaawansowanych narzędzi ciągłego doskonalenia.
14.09.2017
Czytaj więcej
CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń

CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
W poprzednim artykule – 5S Krok po kroku – Przygotowanie do wdrożenia pisałem o niezbędnych zasobach, koniecznych do wprowadzenia 5S w Organizacjach. W obecnym rozdziale chciałbym skupić się na opracowaniu założeń, czy w jaki sposób chcielibyśmy działać, aby nasze wysiłki nie poszły na marne…więc do roboty!
05.10.2017
Czytaj więcej
CZ IV - Wdrożenie – Kroki związane z działalnością operacyjną  [1S – 3S]

CZ IV - Wdrożenie – Kroki związane z działalnością operacyjną [1S – 3S]

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Odpowiednio przygotowani przystąpmy do realizacji planu wdrożenia 5S. Zgodnie z pierwszą zasadą 5S przeprowadź 1S – Selekcję – czyli najprościej rzecz ujmując, oddziel to, co jest Ci potrzebne od tego, co jest Ci niepotrzebne w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zadanie proste na pierwszy rzut oka może być problematyczne w praktyce – w większości przypadków, ze względu na „chomikową” naturę człowieka. W związku z tym kieruj się zawsze następującym schematem.
22.11.2017
Czytaj więcej

Podobne w kategorii

Komputer Moja Wizytówka – Jak wdrożyć 5S na komputerze?

Komputer Moja Wizytówka – Jak wdrożyć 5S na komputerze?

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Popularne narzędzie Ciągłego Doskonalenia zazwyczaj wprowadza się na stanowiskach pracy lub biurach, ograniczając się do fizycznej przestrzeni gdzie w prosty sposób można zaobserwować zmiany. Metoda 5S bardzo dobrze sprawdza się również w IT. W artykule zaproponuję Państwu krótki, przykładowy przewodnik, który może wspomóc w wdrożeniu 5S na dyskach / dyskach sieciowych.
18.04.2018
Czytaj więcej