Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

CZ I - 5S krok po kroku - Przygotowanie do wdrożenia

CZ I - 5S krok po kroku - Przygotowanie do wdrożenia

14.09.2017
CZ I - 5S krok po kroku - Przygotowanie do wdrożenia

Przygotowanie do wdrożenia 5S

Zanim przystąpisz do uruchomienia 5S w Twojej Organizacji musisz być pewien, że jesteś do tego tematu odpowiednio przygotowany. Poprawnie przygotowany i zaimplementowany projekt będzie dobrym początkiem do wdrażania zaawansowanych narzędzi ciągłego doskonalenia.

Zasoby do wdrożenia 5S

W celu wdrożenia 5S będziesz musiał dysponować następującymi zasobami:

  1. Wiedza – rozumiem przez to wiedzę specjalistyczną z zakresu implementacji narzędzia 5S. Wiedzą tą musi zostać „zarażona” cała Organizacja. Zasadnicze znaczenie ma wsparcie najwyższego kierownictwa, w związku z tym w pierwszej kolejności swoje działania edukacyjne skup właśnie na tej grupie. Spróbuj przekonać ludzi pokazując zalety i korzyści z wdrożenia metody, również finansowe / operacyjne, np. w postaci skrócenia czasu przezbrojenia, czasu cyklu.
  2. Czas – musisz zastanowić się, w jakiej formie chcesz przeprowadzić działania 5S. Czy ma to być jednodniowa akcja, w której zaangażowane będą wszystkie wydziały w Organizacji, czy jednak będziesz wdrażał 5S wydział po wydziale, linia produkcyjna po linii produkcyjnej biuro po biurze? Od tego zależeć będzie, ile czasu powinieneś zabudżetować na wdrożenie 5S.
  3. Ludzie – W większości przypadków 5S nie wdrożysz w pojedynkę. Do celu wdrożenia 5S powinieneś określić strukturę organizacyjną, z przypisanymi odpowiedzialnościami. Typowa struktura została przedstawiona na poniższej rycinie:

Rys. 1 Typowa struktura organizacyjna w programie 5S

typowa struktura organizacyjna w programie 5s

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsor – przede wszystkim odpowiada za zabezpieczenie zasobów finansowych dla programu.

Koordynator 5S – osoba odpowiedzialna za opracowanie założeń do programu. Odpowiada również za poprawne wdrożenie programu. Jest łącznikiem pomiędzy Najwyższym Kierownictwem (Sponsorami), a Shop floor’em.

Lider Obszaru – powołaj lidera każdego obszaru, który będzie koordynował działania wdrożeniowe w określonym obszarze.

Pracownicy Organizacji – wszyscy pracownicy w równym stopniu powinni uczestniczyć we wdrożeniu i doskonaleniu 5S.

  1. Pieniądze – Wdrożenie 5S wymaga stosunkowo niskich zasobów finansowych. Wszystko zależy głównie od poziomu jaki chcemy osiągnąć, ilości oddziałów objętych programem. Istotna może być również branża, która może wymagać zastosowania określonych materiałów (np. branża farmaceutyczna).

Poniżej przedstawiono uniwersalny schemat wdrożenia 5S w organizacjach:

Rys. 2 Uniwersalny schemat wdrożenia 5S

Uniwersalny schemat wdrożenia 5S

W kolejnych odcinkach bloga przejdziemy krok po kroku programu wdrożenia 5S. Kolejny odcinek: poświęcony będzie opracowaniu Założeń do programu 5S.

II część: 5S KROK PO KROKU - OPRACOWANIE ZAŁOŻEŃ

Przeczytaj również

CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń

CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
W poprzednim artykule – 5S Krok po kroku – Przygotowanie do wdrożenia pisałem o niezbędnych zasobach, koniecznych do wprowadzenia 5S w Organizacjach. W obecnym rozdziale chciałbym skupić się na opracowaniu założeń, czy w jaki sposób chcielibyśmy działać, aby nasze wysiłki nie poszły na marne…więc do roboty!
05.10.2017
Czytaj więcej
CZ. III - 5S KROK PO KROKU - Pre-Wdrożenie

CZ. III - 5S KROK PO KROKU - Pre-Wdrożenie

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Jesteśmy już po wstępnych krokach, które miały za zadanie pomóc nam w sprawnym wdrożeniu 5S do naszej Organizacji. Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia musimy wykonać jeszcze kilka czynności.
12.10.2017
Czytaj więcej
CZ IV - Wdrożenie – Kroki związane z działalnością operacyjną  [1S – 3S]

CZ IV - Wdrożenie – Kroki związane z działalnością operacyjną [1S – 3S]

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Odpowiednio przygotowani przystąpmy do realizacji planu wdrożenia 5S. Zgodnie z pierwszą zasadą 5S przeprowadź 1S – Selekcję – czyli najprościej rzecz ujmując, oddziel to, co jest Ci potrzebne od tego, co jest Ci niepotrzebne w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zadanie proste na pierwszy rzut oka może być problematyczne w praktyce – w większości przypadków, ze względu na „chomikową” naturę człowieka. W związku z tym kieruj się zawsze następującym schematem.
22.11.2017
Czytaj więcej

Podobne w kategorii

Modelowe 5S – dlaczego tak trudno to uzyskać?

Modelowe 5S – dlaczego tak trudno to uzyskać?

Krzysztof Kowal
Krzysztof Kowal
Trener TQMsoft
Model wskazał za to, że dwie z zaproponowanych cech to cechy niechciane przez klienta. Pierwsza cecha „gdy tracę czas na szukanie rzeczy” wskazywałaby, że efekt segregacji i utrzymania porządku jest dla nas bardzo ważny. Nie lubimy tracić czasu na szukanie, więc wydawałoby się, że nie powinniśmy mieć problemów z zaangażowaniem w systematykę utrzymania porządku wokół siebie. Druga niechciana cecha jest związana z narzucaniem nam zasad jak ten porządek ma u nas wyglądać. Nie lubimy tego, gdy ktoś decyduje o porządku za nas.
21.05.2019
Czytaj więcej