Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Wytyczne Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w obrocie hurtowym (DPD)

Wytyczne Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w obrocie hurtowym (DPD)

06.05.2021
Wytyczne Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w obrocie hurtowym (DPD)

Pojęcie jakości

W ostatnich dziesięcioleciach pojęcie jakości zyskało nowy wymiar. Przeszło ewolucję, dzięki której stało się symbolem dokładności, bezpieczeństwa, a także luksusu. Nic więc dziwnego, że każdy konsument  szuka produktów czy usług o wysokim standardzie, dotyczy to również pacjentów.

Spełnienie wymagań jakości

Sytuacja taka przekłada się na konieczność dostarczania usług i towarów spełniających te wymagania. W branży farmaceutycznej pojęcie jakości jest traktowane szczególnie, ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów. Produkt leczniczy w drodze od producenta do bezpośredniego odbiorcy przechodzi kolejne etapy dystrybucji, a zadaniem dystrybutora jest zabezpieczenie procesu w sposób gwarantujący bezpieczeństwo produktu. Dlatego w ciągu ostatnich 30 lat z małych przydomowych magazynków hurtownie farmaceutyczne przekształciły się w nowoczesne wielkopowierzchniowe hale, wyposażone w dziesiątki systemów mających na celu zabezpieczenie przechowywanych w nich produktów. Cały proces przyjęcia dostawy, przechowywania i transportu do odbiorcy wymaga dziś zaangażowania odpowiedniego personelu, wdrożenia ścisłych procedur operacyjnych oraz ciągłego monitorowania przebiegu wszystkich procesów. Każdego dnia wprowadza się nowe rozwiązania techniczne lub prawne mające na celu ograniczyć możliwość uszkodzenia, zafałszowania czy nielegalnego wywozu produktów.

 

Ustawa Prawo Farmaceutyczne

Obrót hurtowy produktami opiera się na dwóch podstawowych aktach prawnych Ustawie Prawo Farmaceutyczne oraz rozporządzeniu w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD). Niech jednak nikogo nie zwiedzie ta skromna w nazwach legislacja. Obie wykładnie to obszerne, szczegółowe dokumenty, do których podpiętych jest szereg rozporządzeń, obwieszczeń czy dyrektyw europejskich. Jedno jest pewne, chcąc prowadzić hurtownię farmaceutyczna trzeba spełniać wszystkie wymagania, jakie określa prawo i jest to bardzo skrupulatnie weryfikowane przez kompetentne organy państwowe czy jednostki certyfikujące. Zatem na półśrodki nie ma tu miejsca.

Podnoszenie kwalifikacji przedsiębiorcy prowadzącego hurtownię farmaceutyczną

Każdy przedsiębiorca, który podjął wyzwanie, jakim jest posiadanie hurtowni farmaceutycznej musi nieustannie podnosić kwalifikacje swoje, jak i swojego personelu.  Konieczność ustawicznego szkolenia jest również ujęta w przepisach rozporządzenia DPD i weryfikowane podczas każdorazowej inspekcji lub kontroli.

Kompletne szkolenie nie tylko pozwoli podnieść kwalifikacje dedykowanego personelu, ale z całą pewnością przyczyni się do podnoszenia jakości świadczonych usług. Niejednokrotnie zapisy w ustawach ciężko przenieść w realia biznesu, dlatego tak ważne są warsztaty, gdzie uczestniczy aktywnie zdobywają wiedzę i nowe umiejętności. Szkolenia pozwolą zapewnić bezpieczeństwo produktów, jak i biznesu, bo przecież jest to układ sprzężony.

 „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” - Konfucjusz

Obrót hurtowny produktami leczniczymi w Polsce stanowi obecnie jedną z najintensywniej rozwijających się gałęzi branży farmaceutycznej. Choć stanowi jedynie element przekazania towaru od wytwórcy/producenta do aptek i innych podmiotów uprawnionych to wciąż kluczowy element zaopatrywania pacjentów w niezbędne produkty. Aby właściwie zabezpieczyć proces przyjęcia dostawy, magazynowania i transportowani produktów do odbiorców konieczne jest stworzenie odpowiedniej dokumentacji, zatrudnienia kompetentnego personelu oraz wdrażania nowoczesnych rozwiązań logistycznych.
- Jakie są wymagania DPD?
- W jaki sposób przystosować dokumentację i systemy do należytego wypełniania wymagań prawnych w tym zakresie?
- Czy każdy system jakości zabezpiecza legalny i skuteczny łańcuch dostaw produktów leczniczych?

 

Podobne w kategorii

Jedno OEE – wiele możliwości

Jedno OEE – wiele możliwości

Robert Głos
Robert Głos
Trener TQMsoft
Praktyczne podejście do kalkulacji i interpretacji wskaźnika OEE. OEE jest wskaźnikiem efektywności, który pozwala nam porównywać, analizować i doskonalić, efektywność wykorzystania zasobów technicznych w procesach produkcyjnych. Odbywa się to dzięki identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, pogrupowanego do trzech kategorii (strat wynikających z Dostępności, Wykorzystania i Jakości). OEE integruje wykorzystanie czasu pracy zasobów technicznych i wykorzystanie materiałów. Mówiąc najprościej – identyfikuje procent czasu produkcji, który jest naprawdę produktywny.
18.07.2023
Czytaj więcej