Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

5 dróg do wyboru przezbrojenia pod kolejny projekt doskonalący

5 dróg do wyboru przezbrojenia pod kolejny projekt doskonalący

29.03.2021
5 dróg do wyboru przezbrojenia pod kolejny projekt doskonalący

Najlepszą praktyką do skrócenia czasu przezbrojenia jest SMED (ang. Single Minute Exchange of Dies) i wiele zostało napisane na ten temat. Znacznie mniej zostało jednak napisane o równie ważnym temacie – na których kolejnych przezbrojeniach powinniśmy się skupić? Oto pięć technik dla optymalnego wyboru:

Które typy przezbrojeń posiadają największy wpływ czasowy?

Dla wielu procesów produkcji przezbrojenia można podzielić na pewne kategorie (np. zmiana materiału, zmiana części, czyszczenie). Przypisanie kategorii do konkretnych przezbrojeń znacznie ułatwia identyfikację najbardziej znaczących możliwości poprawy. W tym przypadku Czyszczenie (Cleaning) to kategoria o największym znaczeniu czasowym, co naturalnie zwraca uwagę w tym kierunku.

 

Czy któreś z przezbrojeń wykazuje niepokojący trend?

Wykazanie trendu dla czasu przezbrojenia po kategorii lub części jest szczególnie wartościowe dla pojawiających się problemów. W tym przykładzie czas przezbrojenia dla części Part C wydłuża się już od kilku miesięcy, wskazując nam pole do optymalizacji. Trendy mogą również wskazywać poprawy czasów poszczególnych przezbrojeń – wówczas należy pamiętać o pogratulowaniu zespołowi.

 

Czy któreś z przezbrojeń wykazują duże zróżnicowanie czasowe?

Wyraźne zróżnicowanie w czasach trwania danego typu przezbrojenia może wskazać, że np. Twój zespół nie zawsze podąża za ustandaryzowaną procedurą. Jeśli widzisz znaczące zróżnicowanie, najpierw zidentyfikuj te najlepsze/najkrótsze, porozmawiaj z zespołem co poszło dobrze i spisz to jako standardowy proces. W tym przykładzie widzimy kilka wariacji czasowych dla każdej kategorii przezbrojenia. Rozwijając zapis możemy również zobaczyć, jak wyglądają poszczególne zdarzenia z danej grupy. Czy jest jakiś wzór tego zróżnicowania, czy może występuje jedna lub dwie główne wartości odstające od normy?

 

Które części (Parts) mają największy wpływ na czas przezbrojeń?

Kolejnym pomysłem jest skoncentrowanie swoich działań na część (Part), która ma największy wpływ na ogólny czas spędzany na przezbrojeniach. W tym przykładzie mamy 16 części i tylko jedna z nich – Part L odpowiada za prawie 25% czasu wszystkich przezbrojeń. Skracając czas przezbrojeń dla części Part L uzyskamy najlepszy efekt.

 

Czy któreś z przezbrojeń poprzedzają złą produkcję?

Wydajne przezbrojenia nie tylko są krótkie w czasie – dają one również dobry start dla dobrej produkcji: krótkie cykle, brak nieplanowanych przestojów i znakomita jakość. Poszukaj złej produkcji poprzez porównanie OEE z różnych faz realizacji (Startup vs Steady State). W tym przykładzie widzimy problemy na starcie dla wszystkich trzech części, a głównym winowajcą jest strata dostępności (Availability Loss (down time)).

 

Możemy pomóc!

Chcesz poprawić wydajność i wprowadzić digitalizację na procesie produkcji?

Skontaktuj się z nami – chętnie zaprezentujemy tablicę Vorne XL810 oraz zaproponujemy darmową instalację pilotażową!

 

W tym celu skontaktuj się z Działem Rozwiązań Inżynierskich:

wdrozenia@tqmsoft.eu

 

Podobne w kategorii