Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Kompleksowe raportowanie produkcji

Kompleksowe raportowanie produkcji

10.06.2024
Kompleksowe raportowanie produkcji

Zebranie cennych informacji z raportów może sprowadzić się do jednego prostego zadania - badania przez porównanie. Dostępne są różne poziomy, niezbędne do doskonalenia produkcji:

  • Obszar: Hierarchia przedsiębiorstwa, np. Linia, Gniazdo, Zakład, Przedsiębiorstwo
  • Czas: dane w czasie rzeczywistym i historycznym
  • Dane: Metryki, np. OEE, Czas przestoju i Ilość produkcji oraz wymiary, takie jak Zmiana produkcyjna, Część i Przyczyna wady produkcyjnej

Poziom #1: Obszar

Wiele linii, wydziałów, a nawet kilka oddziałów produkcyjnych do monitorowania. System Vorne XL dzięki ujednoliconym wskaźnikom umożliwia łatwe porównanie zasobów między sobą: linii, gniazd produkcyjnych, wydziałów, a nawet zakładów w różnych lokalizacjach. Na przykład linia Butelkowania 4 na poniższym obrazku ma stosunkowo niski wynik OEE. Zespół na linii Butelkowania 4 może porównać czym różni się ich praca od innych linii rozlewniczych w swoim zakładzie, współpraca z innymi zespołami pomoże odkryć ulepszenia i ustanowić standard pracy oraz przyjąć najlepsze praktyki. To tylko jeden przykład z niezliczonych sytuacji, w których natychmiastowy wgląd w dane z całego przedsiębiorstwa w połączeniu z elastycznością wglądu w produkcję na wszystkich poziomach hierarchii może usprawnić wyszukiwanie rozwiązań problemów z niską wydajnością.

Kontekst #2: Czas

Raportowanie produkcji w czasie rzeczywistym

Raporty w systemie VorneXL pozwalają łatwo zmienić zakres czasu. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym pomaga zespołowi hali produkcyjnej pozostać na bieżąco podczas zmiany. Dostęp do danych historycznych stanowi kluczowy kontekst dla przełożonych i menedżerów, którzy chcą zrozumieć wzorce i trendy. Poza tym dane historyczne umożliwiają szybkie dokonywanie porównań podczas przeglądania raportu, umożliwiając przeglądanie poszczególnych zasobów, takich jak linia lub zakład, w dowolnym wymiarze.

Raportowanie czasu przestoju

Na przykład w poniższym raporcie Czas przestoju dwóch zdarzeń „Awaria” i „Brak operatora” przyczyniły się do prawie połowy całkowitego czasu przestoju. Ważne jest, aby zrozumieć, czy jest to stały, czy nowo pojawiający się problem. Na przykład, jeśli żaden z tych powodów nie pojawia się w pierwszej piątce podczas przeglądania poprzedniego tygodnia, może to oznaczać, że na linii było tymczasowo mało personelu. Z drugiej strony, jeśli te przyczyny były źródłem znacznych przestojów przez kilka tygodni lub dłużej, być może posiadanie jednego operatora obsługującego wiele maszyn prowadziło do okresów awarii i braku działania. W rzeczywistości bardziej opłacalne może być zatrudnienie jednego operatora na maszynę, aby zapewnić płynne działanie linii. Istnieje „nieskończona” liczba sytuacji, w których płynne przełączanie przedziałów czasowych w raporcie może pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu problemów.

Poziom #3: Dane

Narzędzie do raportowania: OEE, czas przestoju, wielkość produkcji

Idealne narzędzie do raportowania powinno umożliwiać łatwą zmianę kontekstu danych. Dane uporządkowane jako metryki (takie jak OEE, czas przestoju i ilość produkcji) oraz wymiary (takie jak zmiana, część i przyczyna wady) są szczególnie łatwe do badania. Dodatkowo posiadanie zwięzłych, logicznie zorganizowanych raportów uchroni Cię przed wpadnięciem w „czarną dziurę informacji”. Zamiast szukać, kopiować, przepisywać dane można skupić się na tym, co najprawdopodobniej przyczyni się do poprawy.

Porównywanie danych w raporcie

Skuteczne narzędzie do raportowania zapewnia łatwy sposób przechodzenia między raportami i starannie dobiera dane w każdym raporcie, aby ułatwić ich eksplorację i zrozumienie. Na przykład, porównując dane według zmiany w raporcie OEE, możesz zauważyć, że OEE konsekwentnie spada poniżej normy w trakcie pierwszej zmiany. Później można sprawdzić wszystkie trzy składowe OEE i zauważyć, że Wydajność nie „nadąża” za Dostępnością - rzadkie zjawisko. Następnie można wybrać raport „Utrata wydajności” (pokazany poniżej), aby zdiagnozować problem.

Alternatywnie, trzy komponenty OEE mogą wyglądać dobrze, ale martwisz się, że nie osiągasz swoich celów produkcyjnych. Możesz więc spojrzeć na raport TEEP, który dodaje Wykorzystanie jako czynnik produktywności i Planowanie jako rodzaj straty. Łatwo możesz otrzymać raport z konkretnymi i praktycznymi danymi na następne spotkanie kierownictwa.

Platforma raportowania: Lepiej mieć wszystko pod ręką

Solidna platforma raportowania umożliwia łatwe wykorzystanie wszystkich trzech poziomów składających się na raportowanie wydajności produkcji:

  • Obszar. Zidentyfikuj, które procesy działają najlepiej (źródła najlepszych praktyk), a które osiągają gorsze wyniki (koncentracja na projektach korygujących i usprawniających).
  • Czas. Zagłębiaj się we wzorce i trendy oraz wykrywaj pojawiające się problemy, zanim się powiększą.
  • Dane. Zrozum ogólny obraz i wskaż podstawowe źródła problemów.

Weźmy jako przykład: Możesz porównywać linie z podobnymi produktami (przestrzeń), trend między przebiegami produktów (czas), porównywać czasy trwania i zmiany (dane) itp.

Jeśli jesteś na etapie wyboru platformy raportowania produkcji, wybierz taką, która zapewnia łatwy dostęp do trzech poziomów wyboru kontekstu raportu.

Możemy pomóc! Wdrożenia Vorne XL

Jesteśmy ekspertami w doskonaleniu produkcji i pomagamy firmom w osiąganiu wyników. Tablica Vorne XL to niedrogie, gotowe do użycia przemysłowe urządzenie IoT, które wdrożyliśmy w ponad 300 maszynach produkcyjnych w Polsce i Europie.

Aby dowiedzieć się, więcej szczegółów o systemie, umów się na 30-minutową prezentację on-line - skoncentrujemy się na Twoich wyzwaniach i procesach.

Jeśli masz już XL - pamiętaj, że nie ma opłat za aktualizacje oprogramowania. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi funkcjami XL lub oferty upgrade starszych wersji tablicy do najnowszej wersji XL810. 

Część opisów i materiałów graficznych pochodzi ze strony https://www.vorne.com/.

Podobne w kategorii

Six Big Losses, czyli Sześć Dużych Strat

Six Big Losses, czyli Sześć Dużych Strat

Sześć dużych strat to bardzo skuteczny sposób kategoryzacji strat na maszynach: nieplanowane zatrzymania, planowane zatrzymania, mikro-przestoje, wolne cykle, odrzuty produkcyjne i odrzucenia startowe. Są one dostosowane do OEE i stanowią doskonały cel dla działań doskonalących.
27.09.2023
Czytaj więcej