Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

08.03.2017
Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

„Problem dobrze zdefiniowany to problem w połowie rozwiązany”

Najprostszą i najbardziej popularną metodologię rozwiązywania problemów zawdzięczamy Demingowi. Jego zasady P - D - C - A  znalazły swoje odbicie w innych metodologiach stosowanych na świecie. Na planowaniu, wykonywaniu kontroli i standaryzacji opierają się analizy 8d, cała filozofia  6 sigma ale również autorskie procedury rozwiązywania problemów największych producentów wielu branż.

W każdej z tych metod rozpoczynamy od fazy planowania. To najbardziej czasochłonny etap ale też najbardziej krytyczny w całym procesie poszukiwania rozwiązania naszych problemów. To właśnie w tym okresie:

  1. Definiujemy problem
  2. Określamy cel
  3. Weryfikujemy aktualną sytuację czyli definiujemy składniki problemu, wybieramy wskaźniki monitorowania i weryfikujemy stan aktualny wykorzystując te wskaźniki

Niepoprawne zdefiniowanie problemu może spowodować, że  każdy z członków zespołu zrozumie sytuację całkowicie inaczej a tym samym będzie próbował rozwiązać inny problem.

Żeby uniknąć nieporozumień wystarczy wykorzystać metodę 5W 2H. I nie jest to wcale związane z analizą 5xWHY, co często nam się kojarzy.

Metoda 5W 2H opiera się na  pięciu angielskich słowach rozpoczynających się na W -> WHO =>  WHEN=> WHAT=> WHERE=> WHY  i dwóch na H => How = >  HOW MUCH.

Czyli KTO, KIEDY, CO, GDZIE i DLACZEGO oraz JAK i ILE.

5why, 5 why

Wyobraźmy sobie, że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy reklamację od naszego klienta. Reklamacja dotyczy problemu z montażem Części A i Części B. Podczas tego procesu klient nie jest wstanie połączyć obu elementów. Poprzez odpowiedzi na wszystkie poniższe pytania jesteśmy w stanie jasno i konkretnie sprecyzować problem, który reklamuje klient lub też problem z którym spotykacie się codziennie w pracy zawodowej.

definiowanie problemu

Dzięki tej prostej metodzie unikniecie nieporozumień, a wasz proces rozpocznie się od dobrej definicji zrozumiałej dla każdego uczestnika procesu.

Na praktyczne ćwiczenia z zakresu definiowania problemów, określania celów procesu problem solving oraz wykorzystania narzędzi rozwiązywania problemów zapraszamy na szkolenia:

Podobne w kategorii

Budżetowanie aplikacji do kontroli jakość

Budżetowanie aplikacji do kontroli jakość

Marcin Herod
Marcin Herod
Dyrektor Działu Rozwiązań Inżynierskich
Bazując na naszym doświadczeniu, chcielibyśmy zwrócić uwagę na ważne aspekty dotyczące digitalizacji Państwa produkcji i zarządzania jakością, a tym samym mamy nadzieję pomóc w sprawnym wdrażaniu nowych rozwiązań.
15.03.2022
Czytaj więcej