Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

08.03.2017
Jaki jest pierwszy krok analizy problemów?

„Problem dobrze zdefiniowany to problem w połowie rozwiązany”

Najprostszą i najbardziej popularną metodologię rozwiązywania problemów zawdzięczamy Demingowi. Jego zasady P - D - C - A  znalazły swoje odbicie w innych metodologiach stosowanych na świecie. Na planowaniu, wykonywaniu kontroli i standaryzacji opierają się analizy 8d, cała filozofia  6 sigma, ale również autorskie procedury rozwiązywania problemów największych producentów wielu branż.

W każdej z tych metod rozpoczynamy od fazy planowania. To najbardziej czasochłonny etap ale też najbardziej krytyczny w całym procesie poszukiwania rozwiązania naszych problemów. To właśnie w tym okresie:

  1. Definiujemy problem.
  2. Określamy cel.
  3. Weryfikujemy aktualną sytuację, czyli definiujemy składniki problemu, wybieramy wskaźniki monitorowania i weryfikujemy stan aktualny wykorzystując te wskaźniki.

Błędna definicja problemu

Niepoprawne zdefiniowanie problemu może spowodować, że  każdy z członków zespołu zrozumie sytuację całkowicie inaczej a tym samym będzie próbował rozwiązać inny problem.

Żeby uniknąć nieporozumień wystarczy wykorzystać metodę 5W 2H. I nie jest to wcale związane z analizą 5xWHY, co często nam się kojarzy.

Metoda 5W 2H

Metoda 5W 2H opiera się na  pięciu angielskich słowach rozpoczynających się na W -> WHO =>  WHEN=> WHAT=> WHERE=> WHY  i dwóch na H => How = >  HOW MUCH.

Czyli KTO, KIEDY, CO, GDZIE i DLACZEGO oraz JAK i ILE.

5why, 5 why

Wyobraźmy sobie, że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy reklamację od naszego klienta. Reklamacja dotyczy problemu z montażem Części A i Części B. Podczas tego procesu klient nie jest w stanie połączyć obu elementów. Poprzez odpowiedzi na wszystkie poniższe pytania jesteśmy w stanie jasno i konkretnie sprecyzować problem, który reklamuje klient lub też problem, z którym spotykacie się codziennie w pracy zawodowej.

definiowanie problemu

Dzięki tej prostej metodzie unikniecie nieporozumień, a wasz proces rozpocznie się od dobrej definicji zrozumiałej dla każdego uczestnika procesu.

Podobne w kategorii

Problem Solving – problem czy wyzwanie?

Problem Solving – problem czy wyzwanie?

Hieronim Rudnicki
Hieronim Rudnicki
Trener TQMsoft
Problemy występują zawsze i wszędzie i nikomu nie udało się ich wszystkich rozwiązać albo im zapobiec. Musimy je zaakceptować, a może nawet polubić, choć na pewno będzie to trudna miłość. Jeżeli się z powyższymi tezami zgodzimy, nasze podejście do problemów zmieni się i będziemy je traktować jako wyzwanie, a nie przykrą konieczność.
09.01.2019
Czytaj więcej