Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Strategia WCM, czyli jak poradzić sobie w obliczu kryzysu?

Strategia WCM, czyli jak poradzić sobie w obliczu kryzysu?

02.09.2020
Strategia WCM, czyli jak poradzić sobie w obliczu kryzysu?

Oszczędzanie

Dawno temu w naszym kraju, w latach 80-tych, krążyła w mediach reklama: „Oszczędzają bogaci, to i nam się opłaci!”.

Pamiętam, że wtedy powodowała na wielu twarzach ironiczny uśmiech. No cóż, takie to były czasy.

Dzisiaj mam przed oczami tę samą reklamę i widzę jej sens w zupełnie innym wymiarze. Nieważne jak dużo pieniędzy zarabiasz, ważne, ile z zarobionych pieniędzy jesteś w stanie zaoszczędzić. Dotyczy to ciebie, mnie i każdego człowieka, który dąży do rozwoju.

Co to jest kryzys?

Czym jest kryzys? To stan zagrożenia, utraty bezpieczeństwa i możliwości działania. Kryzys zwiększa energię „żywiąc się” istniejącymi problemami – stratami, marnotrawstwem i  rozbieżnościami. Niestety, problemy są stałym czynnikiem zarówno w życiu zawodowym, jak i  prywatnym. Nie akceptuj ich, lecz z determinacją eliminuj.

Jak to zrobić? Za moment przedstawię kilka zasad strategii WCM, które możesz zastosować w  swojej firmie.

Strategia WCM

Strategia WCM - Zsynchronizowany system skutecznego i efektywnego postępowania organizacji

Od początku. Pamiętam kryzys w 2006 roku. Pracowałem w firmie produkującej samochody, jako specjalista zarządzania jakością. Firma bardzo ucierpiała z powodu kryzysu. Jednakże Zarząd firmy zdecydował, że się nie podda i za wszelka cenę zdobędzie oszczędności, utrzyma poziom zatrudnienia oraz poprawi jakość produkowanych wyrobów.

Wtedy rozpoczęła się moja przygoda z World Class Manufacturing. Dzisiaj, ta firma stosując strategię WCM, jest jedną z największych firm produkujących samochody na świecie o wysokim wskaźniku płynności finansowej.

World Class Manufacturing to system zsynchronizowanych i synergicznych działań. Bazuje na  fundamentalnych zasadach menadżerskich i filarach (podsystemach) ukierunkowanych na rozwój ludzi, poprawę jakości, bezpieczeństwa, produktywności, wydajności technicznej maszyn i poziomu usług dla klientów.

 

Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe

Prościej powiedzieć, trudniej wykonać? Otóż nie!

Poniżej znajdziesz zasady, które warto wykorzystać w swojej firmie – wierz mi, iż są tak cenne, że możesz się obawiać tylko tego, co stracisz, jeśli z nich nie skorzystasz.

Identyfikacja strat

  • Po pierwsze:

Zidentyfikuj straty i marnotrawstwo i wskaż miejsce ich występowania. Bez świadomości o  swoich problemach nie będziesz w stanie podjąć odpowiednich kroków, by je rozwiązać.

Ocena potencjału firmy

  • Po drugie:

Oceń rzeczywisty potencjał swojej firmy. Zweryfikuj, czy wszystkie standardy i wskaźniki operacyjne spełniają cele i wymagania twoich klientów.

Obliczenie kosztów strat

  • Po trzecie:

Policz koszty wszystkich strat w twojej firmie. Wskaż, które z nich kosztowały cię najwięcej.

Wybór opłacalnych projektów

  • Po czwarte:

Realizuj projekty poprawiające kondycję firmy - teraz, gdy już znasz swoje problemy możemy zabrać się za ich eliminowanie. To zdecydowanie najdłuższy proces, gdyż identyfikuje zjawiska problemów i ustala przyczyny źródłowe, by następnie wdrożyć działania korygujące bez negatywnych skutków oddziałujących na ludzi i otoczenie.

Analiza SWOT

  • Po piąte:

Oceń mocne i słabe strony firmy oraz oszacuj szanse i zagrożenia poza nią. Ustal, w jakim stopniu firma jest przygotowana do nowych wyzwań w momencie istniejącego kryzysu i  wtedy, kiedy kryzys się zakończy. Jest to czas na zaplanowanie poprawy i ustalenie właściwej strategii konkurencyjności firmy na rynku.

Zapobieganie

  • Po szóste:

Zapobiegaj! Ten etap ma na celu przeciwdziałanie, aby wyeliminowane problemy nie powróciły oraz by nie pojawiły się nowe. Zapobieganie, to przemyślane i wspólnie zatwierdzone standardy. Ludzie, wykonujący pracę według standardów, potrafią zauważyć, kiedy pojawia się problem i wiedzą, co zrobić, żeby problemu nie przekazać klientowi. Zweryfikuj lub wykonaj nowe standardy i oceń, jakie jest ryzyko popełnienia błędu.

Monitoring

  • Po siódme:

Monitoruj kondycję firmy, poprzez ilość zaplanowanych i zrealizowanych projektów poprawy. Pokaż, ile uzyskałeś oszczędności, jak poprawiłeś jakość, produktywność i wydajność techniczną maszyn. Zweryfikuj kluczowe wskaźniki w firmie i upewnij się, że wytyczają ci właściwy kierunek rozwoju.

 

Wszystko jest łatwe… o ile sobie czegoś nie utrudniamy.

Kiedy współpracowałem z firmami, pomagając im wdrażać strategię WCM, poznałem ludzi zdolnych i chętnych zdobywać wiedzę. Dla nich nic nie było trudne. Wykorzystywali zdobyte umiejętności, wspólnie trenowali i z uśmiechem na twarzy prezentowali swoje osiągnięcia. Widziałem ich radość, gdy stało się dla nich łatwe to, co kiedyś było niezrozumiałe. Jestem przekonany, że ich determinacja i zaangażowanie pozwoliły im osiągnąć to, co sobie wymarzyli. 

 

Podobne w kategorii

Więcej jednostek twórczych w przedsiębiorstwie?!

Więcej jednostek twórczych w przedsiębiorstwie?!

Barbara Wasilewska
Barbara Wasilewska
Trener TQMsoft
Każdy z nas ma pewien potencjał twórczy. Z potencjału nie zawsze można zdawać sobie sprawę. Etapy realizacji potencjału twórczego dotyczą zarówno mniej i bardziej zaawansowanych w tym zakresie. Różnica może dotyczyć tylko czasu „przechodzenia” przez poszczególne części.
28.09.2017
Czytaj więcej