Accessibility settings
Increase line height
Increase letter spacing
No animations
Reading line
Text to speech
Bigger cursor

Kontrola wkrętarek i kluczy dynamometrycznych - Przetworniki momentu i kąta

Summary

Firma TQMsoft wspólnie z naszym partnerem, firmą ASI DataMyte oferuje rozwiązania do pomiaru momentu siły i kąta dokręcenia. Za pomocą przetworników momentu i kąta w bardzo prosty i szybki sposób można kontrolować i nadzorować systemy wkręcające w Twojej firmie. Przy ich użyciu mamy możliwość jednoznacznie stwierdzić czy kontrolowany wkrętak (elektryczny lub pneumatyczny) aplikuje siłę i/lub kąt o odpowiedniej wcześniej ustawionej wartości. Interfejsem dla przetworników momentu i kąta są kolektory danych DM600

specification

Kompletne rozwiązanie do pomiaru momentu siły i kąta dokręcenia zawiera:

  • przetwornik momentu i kąta (można też zamówić tańszy przetwornik do pomiaru samego momentu), Kontrola wkrętaków
  • kabel połączeniowy pomiędzy przetwornikiem a kolektorem danych,
  • kolektor danych DM600
  • Oprogramowanie QDA lub TranSend II.

 

Zasada działania aplikacji z przetwornikami momentu i kąta: (przy kontroli wkrętaków)

Przed dokonaniem pomiarów w pierwszej kolejności należy wprowadzić do aplikacji typy kontrolowanych wkrętaków i ich nominalne parametry (zadane wartości momentu i ew. kąta). Można tez wprowadzić opisy np. dotyczące linii produkcyjnych i inne. W tym celu wykorzystuje się program Quantum lub TranSend. Kolejnym krokiem jest przesłanie (przez port szeregowy RS232) wprowadzonych danych do przenośnego rejestratora danych. Po zakończeniu przesyłania danych kolektor jest gotowy do rejestracji wyników na hali produkcyjnej.

 

Proces kontroli:

Na kolektorze danych należy wybrać wkrętak, który chcemy skontrolować (z menu kolektora danych). Następnie umieścić przetwornik siły i kąta między wkrętakiem a wykonywanym połączeniem (śrubą), tak jak przedstawiono na zdjęciu. Teraz pozostaje jedynie uruchomić proces dokręcania. Dodatkowo przed każdym pomiarem możemy zapisywać dla mierzonych wartości np. Nazwisko Kontrolera, nr Linii na której pracuje wkrętak, itp.Wyniki z kontroli połączenia są zapisywane w formie elektronicznej w rejestratorze danych DM600. W przypadku kiedy wkrętak aplikuje wartość przekraczającą dopuszczalne granice, kolektor zasygnalizuje to za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego (diody LED).

 

Kontrola wkrętaków

Po zakończeniu cyklu kontroli wkrętaków, można przesłać zebrane dane do bazy danych programu QDA (lub pliku: txt/Excel w przypadku programu TranSend) w celu archiwizacji, analiz i tworzenia raportów.

Oferowane przez TQMsoft rozwiązania ASI DataMyte, składające się z przetwornika i rejestratora oraz programu do konfiguracji i analiz wyróżnia się specjalnymi algorytmami poprawiającymi precyzję kontroli wkrętaków.

Need help?

Zapraszam do kontaktu

Chętnie porozmawiamy o szczegółach i odpowiemy na wszystkie pytania.

Dział Rozwiązań Inżynierskich