Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Wskazówki dotyczące uzyskiwania informacji od operatorów

Wskazówki dotyczące uzyskiwania informacji od operatorów

07.06.2021
Wskazówki dotyczące uzyskiwania informacji od operatorów

Procesy produkcyjne

Operatorzy mają najdokładniejszy i najbardziej spójny wgląd w procesy produkcyjne. Zbieranie komentarzy operatorów może istotnie pomóc w metodach służących do rozwiązywania problemów takich jak np. 8D, 5Why, FTA czy PFMEA w zakresie określania przyczyn i szacowania szansy ich wystąpienia (wskaźnik Occurrence w PFMEA). Są oni cennym źródłem praktycznych informacji, które można wykorzystać do usprawnienia procesu. Jednak gromadzenie informacji od operatorów nie jest łatwe, gdy ich głównym priorytetem jest uruchomienie procesu. Aby to zrównoważyć będziemy przestrzegać zasady, że „małe zawiasy otwierają duże drzwi”. W tym artykule pokażemy, jak wykorzystać niewielką ilość czasu operatora do wprowadzenia znacznych ulepszeń. Omówimy ten temat w trzech częściach:

  • Budowanie „Piramidy Spostrzeżeń”
  • Tworzenie zasad, które będą kierować operatorami
  • Wykorzystywanie spostrzeżeń operatorów w celu ustrukturyzowanej poprawy procesu

Piramida Spostrzeżeń

Piramida Spostrzeżeń to prosta struktura do optymalizacji udziału operatorów. Umożliwia Twojemu zespołowi dostarczenie najcenniejszych informacji w jak najkrótszym czasie.

Automatyczne przechwycenia danych

Podstawa Piramidy jest tworzona przez automatyzację przechwycenia danych – przechwytywanie bogatej podstawy danych praktycznie bez tracenia czasu operatorów. Łatwo jest zautomatyzować zliczanie, czas trwania zdarzeń, a nawet wyniki OEE. Wszystkie te dane można wygenerować z dwóch czujników zliczających sztuki produkcyjne. Dzięki temu operatorzy mają więcej czas na skupienie się na tym, gdzie dodają najwięcej wartości – interpretacji kluczowych wydarzeń.

Powody kluczowych wydarzeń

Środek Piramidy Spostrzeżeń jest tworzony przez poproszenie operatorów o uchwycenie powodów kluczowych wydarzeń, takich jak zatrzymanie sprzętu. Możesz zapytać, dlaczego nie zautomatyzować również tego? Dlaczego nie przechwycić przyczyn ze sterowników PLC? Z naszego doświadczenia wynika, że istnieją trzy powody, dla których należy postępować stopniowo. Po pierwsze – wprowadzenie niezbędnych zmian i integracji może być bardzo kosztowne. Po drugie – konsekwentne skalowanie wychwytywania przyczyn w różnych typach sprzętu może być dość trudne. Po trzecie – chociaż sterowniki PLC doskonale opisują co się stało, są mniej pomocne w zrozumieniu, dlaczego się to stało. W tym miejscu spostrzeżenia operatorów mogą naprawdę zabłysnąć.

Oto przykład tego, co może zapewnić połączenie informacji z poziomu podstawowego i środkowego Piramidy Spostrzeżeń:

Czubek Piramidy jest tworzony przez operatorów, którzy dostarczają komentarze do kluczowych wydarzeń, takich jak długie zdarzenia lub problematyczne przebiegi części. Co poszło nie tak? Jak to naprawiono? Czy potrzebne są dodatkowe działania? Są to wydarzenia krytyczne – ale też rzadkie. Oznacza to, że potrzeba bardzo mało czasu, aby zebrać informacje krytyczne dla wprowadzania ulepszeń.

Oto przykład komentarzy związanych z przebiegiem części, przezbrojeniem i zatrzymaniem maszyny. Razem tworzą bogaty obraz tego, co poszło nie tak:

Na marginesie – wszyscy wiemy, że piramidy są synonimem Egiptu. Ale czy wiesz, że starożytni Egipcjanie byli również jednymi z pierwszych producentów? Wytwarzali szkło, metaloplastykę, ceramikę, tekstylia, wyroby koszykarskie, chleb i piwo. W rzeczywistości niedawno odkryto w Egipcie fabrykę piwa liczącą 5000 lat, która miała zdolność produkcyjną 22 000 litrów na partię.

 

Polityka zapewnia strukturę

Ważne jest ustalenie struktury wokół informacji, które mają być gromadzone przez operatorów. Celem zespołu jest zainwestowanie czasu tam, gdzie przyniesie on największą wartość. Zalecamy zdefiniowanie prostego zestawu zasad określających, jakie informacje mają być przechwytywane. Oto przykład na dobry początek. Jakie wartości (pogrubione) byś użył?

Gdy masz ugruntowane wytyczne, kontynuuj audyty i szkolenia, aby upewnić się, że Twoje zasady są przestrzegane (tj. ujednolić pracę z perspektywy odchudzonej lean).

Oto przykład strony audytu dla przebiegów części z wynikiem OEE poniżej 80%, dla których brakuje komentarzy.

 

Od informacji do wyników

Zbyt często informacje są zbierane tylko po to, by nieużywane siedziały w ciemnych, zakurzonych zakamarkach. Jest to doskonały przykład tego, gdzie warto polegać na zasadach IDA (information - informacja, decision - decyzja, action - działanie), Ustrukturyzowanej poprawy i Wielkich spotkań. Innymi słowy, wykorzystaj zorganizowane spotkania doskonalące jako punkt zwrotny między informacjami, a działaniem - podczas, których podejmowane są decyzje o przekształceniu informacji w wyniki.

 

Zbieraj tylko te informacje, które są przydatne do podjęcia działań, co do których masz pewność, że zostaną wykorzystane. Następnie włącz przeglądy tych informacji do istniejących spotkań. Na tym polega istota ustrukturyzowanego doskonalenia.

Oto przykład raportu przeglądu zmiany, który zwięźle integruje informacje ze wszystkich trzech poziomów Piramidy Spostrzeżeń (automatycznie zbierane metryki, przyczyny zdarzeń produkcyjnych i komentarze).

Zamknij pętlę regularnie przekazując swojemu zespołowi pozytywne opinie, aby wiedzieli, że ich praca jest ceniona i wartościowa. Zrób to szczególnie w kontekście uznania działań i lepszych wyników, które wynikają z ich spostrzeżeń.

Możemy pomóc!

Czy jesteś zainteresowany usprawnieniem swoich procesów produkcyjnych? Czy frustruje Cię brak informacji potrzebnych do podjęcia skutecznych działań?

Jesteśmy ekspertami w ulepszaniu produkcji i z pasją pomagamy firmom osiągać wyniki.

 

Posiadasz już XL800? Upgrade do XL810 jest bardzo prosty!

Jeśli używasz XL810, możesz zainstalować aktualizację w dowolnym momencie. Mamy również możliwość przeprowadzenie kompletnego upgrade’u zainstalowanych już tablic XL800 do wersji XL810.

W tym celu skontaktuj się z Działem Rozwiązań Inżynierskich:

✉ wdrozenia@tqmsoft.eu

Zainteresowany?

Chętnie umówimy się na rozmowę, telekonferencję lub spotkanie na miejscu.

 

Część opisów i materiałów graficznych pochodzi ze strony https://www.vorne.com/.