Wielu z specjalistów zarządzania procesami wchodząc do sklepu dostrzega coś więcej, niż tylko produkty lub usługi. Widzi procesy ich powstawania. Powtarzane regularnie w czasie operacje składowe, których dyscyplina standaryzacji zapewnia klientowi dobra jakość. Zastanawia się nad stopniem skomplikowania organizacji pracy i zarządzania. Próbuje w myślach porównać je ze swoim dniem codziennym. Logicznie patrząc bardzo podobnym, ale innym z punktu widzenia branży.
Jednym z podstawowych założeń norm systemów zarządzania wydanych przez organizację ISO jest podejście procesowe. Mimo, że od roku 2000 jest ono obowiązkowym podejściem przy projektowaniu i wdrażaniu jakiegokolwiek systemu zarządzania to dalej w wielu firmach jest ono wyzwaniem pod kątem efektywnego funkcjonowania. Tak więc organizacja, która chce certyfikować lub recertyfikować najpopularniejsze Systemy Zarządzania zgodne z normą ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 lub IATF 16949 w pierwszej kolejności mierzy się z podejściem procesowym.
Zarządzanie produkcja w praktyce to bardzo proste zadanie, o ile wizja i misja przedsiębiorstwa wyrażona jest w celach strategicznych, przełożonych na cele taktyczne i operacyjne oparte o potrzeby klienta. Każdy pracownik zna i realizuje z satysfakcja swoje zadania gdyż są współbieżne z ich celami.
Osiąganie coraz lepszych wyników poprzez ciągłe doskonalenie w zakładzie produkcyjnym ma wiele analogii w procesie doskonalenia w sporcie. Oba przypadki możemy podzielić na takie same etapy, które pomagają w osiągnięciu sukcesu.