Więcej jednostek twórczych w przedsiębiorstwie?! - QnowHow - TQMsoft
Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Więcej jednostek twórczych w przedsiębiorstwie?!

Więcej jednostek twórczych w przedsiębiorstwie?!

28.09.2017
Więcej jednostek twórczych w przedsiębiorstwie?!

Chciałbyś uważać się za twórczego albo oczekujesz tego od swoich pracowników? Realizuj krok po kroku potencjał twórczy pracownika w przedsiębiorstwie.

Potencjał twórczy

Każdy z nas ma pewien potencjał twórczy. Z potencjału nie zawsze można zdawać sobie sprawę. Etapy realizacji potencjału twórczego dotyczą zarówno mniej i bardziej zaawansowanych w tym zakresie. Różnica może dotyczyć tylko czasu „przechodzenia” przez poszczególne części.

Wykorzystanie potencjału twórczego

Realizację potencjału twórczego powinno rozpocząć się od etapu uświadomienia sobie, co „ja” umiem, znam, wiem, gdzie i jak zastosować posiadaną wiedzę i umiejętności. Etap ten wymaga wykonania bilansu mocnych i słabych stron. Wciąż jednak charakteryzuje go bierność. Potrzebna jest motywacja wewnętrzna, aby rozpocząć działanie – wyznaczyć cel, drogę, obrać strategię. Dopiero ten bodziec pozwoli na zarządzenie sobą, własną kreatywnością w sposób nawykowy. Realizacja kończy się aktywnością w postaci tworzenia – użycia pokładów kreatywności w codzienności, która charakteryzuje się dużą różnorodnością zachowań i potrzebą stymulacji. Poszczególne etapy ujęto na rysunku 1 dwubiegunowo: od bierności do aktywności. Uświadomiony pracownik, przy trafnym zmotywowaniu (np. stworzeniu warunków w przedsiębiorstwie do tworzenia pomysłów i dzielenia się nimi lub budowaniu kultury organizacyjnej uwzględniającej potencjał twórczy), otrzymanym zaufaniu i powierzonej samodzielności, chętnie sam aktywnie tworzy. Jest to pierwszy konstruktywnie osiągnięty krok.

Rys. 1. Etapy realizacji potencjału twórczego pracownika

Etapy realizacji potencjału twórczego pracownika

Budowanie postaw pracowników

Warto przypomnieć, że osiągnięcie ostatniego etapu to także zbudowanie określonej postawy pracownika. Postawa, traktowana jako względnie trwała w porównaniu z zachowaniem człowieka, wymaga świadomej zmiany opartej na procesie uczenia się. Jak to zrobić? Pozwolić tworzyć w pracy, jak robią to już niektóre innowacyjne przedsiębiorstwa, w których realizuje się własne firmowe projekty związane z zainteresowaniami pracownika, pozwalać sobie na błędy i eksperymentowania z prototypami lub wprowadzić mentoring, aby dzielić się doświadczeniem i bieżącymi odkryciami. Zanim jednak zaczniesz wdrażać te etapy w swoim miejscu pracy, określ własne mocne strony – w końcu na nich będziesz bazować.

Pożądane cechy osób kreatywnych

Do najbardziej pożądanych cech osób kreatywnych należą:

  1. dążenie do samorealizacji
  2. otwartość na doświadczenia (asymiluję nowe informacje, niezależnie od chwilowej przydatności)
  3. niezależność (twórca oryginalnych pomysłów, potrzeba nowości, zainteresowania estetyczne)
  4. wytrwałość (przezwyciężanie przeszkód)

Posiadasz je wszystkie? Jesteś bardzo zaawansowany w tym zakresie.

Pojawiła się cecha, na której od dawna Ci zależy? Znasz więc już początek swojej indywidualnej ścieżki realizacji potencjału twórczego.

Aby poszerzyć temat o zagadnienia wprowadzenia w przedsiębiorstwie nawykowych zachowań twórczych polecam szkolenie: „Trening wyobraźni”.                             

Przeczytaj również

Kreatywne rozwiązywanie problemów – metody oraz dobre praktyki

Kreatywne rozwiązywanie problemów – metody oraz dobre praktyki

Olimpia Niziołek
Olimpia Niziołek
Trener TQMsoft
Kreatywne rozwiązywanie problemów to proces tworzenia nietypowych, nieznanych i innowacyjnych rozwiązań. Osoby kreatywne nie podążają utartą ścieżką, nie szukają rozwiązań w dostępnych standardach pracy, ale negują istniejące procedury i instrukcje, chcąc je doskonalić.
12.06.2023
Czytaj więcej

Podobne w kategorii

Strategia WCM, czyli jak poradzić sobie w obliczu kryzysu?

Strategia WCM, czyli jak poradzić sobie w obliczu kryzysu?

Jan Pietras
Jan Pietras
Trener TQMsoft
Dlaczego warto rozwijać firmę zgodnie z zasadami WCM? Strategia WCM to „busola”, która zawsze pokazuje organizacji właściwy kierunek rozwoju. Zasady WCM dają nam „przepis”, jak doskonalić ludzi, identyfikować straty, eliminować problemy i zapewnić bezpieczeństwo finansowe firmy.
02.09.2020
Czytaj więcej