Kreatywne rozwiązywanie problemów – metody oraz dobre praktyki - QnowHow - TQMsoft
Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Kreatywne rozwiązywanie problemów – metody oraz dobre praktyki

Kreatywne rozwiązywanie problemów – metody oraz dobre praktyki

12.06.2023
Kreatywne rozwiązywanie problemów – metody oraz dobre praktyki

Co to jest kreatywne rozwiązywanie problemów?

Kreatywne rozwiązywanie problemów to proces tworzenia nietypowych, nieznanych i innowacyjnych rozwiązań. Osoby kreatywne nie podążają utartą ścieżką, nie szukają rozwiązań w dostępnych standardach pracy, ale negują istniejące procedury i instrukcje, chcąc je doskonalić. 

Kreatywność a prawa półkula mózgowa

Za kreatywność odpowiedzialna jest prawa półkula mózgowa. To ona odpowiada również za wyobraźnię i intuicję, a tej przy poszukiwaniu nowych rozwiązań nie może zabraknąć. 

W dobie dynamicznego rozwoju technologii myślenie twórcze i innowacyjne, łamanie stereotypów i poszukiwanie nowych możliwości stało się zdecydowanie nieodzownym elementem życia wielu osób. Od kadry menedżerskiej, technicznej, pracowników doskonalenia procesów, jakości, osób pracujących w marketingu i reklamie oraz od wielu innych specjalizacji zaczęto oczekiwać nie sztampowego postępowania, tylko pracy mającej na celu rozwiązanie problemów, doskonalenie procesów, rozwój organizacji. Myśląc kreatywnie, nie można jednak zapomnieć, iż celem jest tworzenie nowych standardów, rozwiązań łatwych w zastosowaniu, niewymagających dużych nakładów finansowych czy długiego czasu na wdrożenie. 

Jak być kreatywnym?

Jak zatem działać, by sprostać oczekiwaniom klienta, pracodawcy i współpracowników? 

Jeśli to nie ty jesteś wizjonerem, to postaw na pracę zespołową. Jeśli jesteś wizjonerem – również postaw na pracę zespołową. Twoje pomysły zostaną przekute w realne działania. Członkowie zespołu, tacy jak badacze - analitycy zbiorą dane i wyciągną z nich wnioski, natomiast ukierunkowani na cel „zadaniowcy” ustalą plan działania i zaczną go realizować. W zespole nie może również zabraknąć budowania relacji i współpracy. Nie bój się mówić głośno o swoich pomysłach! Pamiętaj, że każdy pomysł wyzwala kreatywność i może wygenerować kolejny, dużo lepszy.  

Podczas Burzy Mózgów nie oceniaj, nie krytykuj. Pozwól, by zespół dał się ponieść wyobraźni. Czas na ocenę pomysłów przyjdzie w kolejnym kroku. 

Kreatywność: Metoda Kruszenia

Ta odwrócona burza mózgów daje wiele możliwości na złamanie stereotypowego sposobu myślenia. Działa ona na podobnej zasadzie co klasyczny „brainstorming”, jednak zamiast podawać pomysły na rozwiązania problemu, udzielamy odpowiedzi na pytanie: co należy zrobić, by ten problem powstał lub się pogłębił? Posługiwanie się tą techniką pozwala na analizę problemu z innego punktu widzenia oraz ułatwia poszukiwania alternatywnych rozwiązań rzeczywistych celów, które chcemy osiągnąć. Po przeprowadzonej odwróconej burzy mózgów należy określić, co należy zrobić, by uniknąć powstania problemów, ich zaostrzenia, a także zrealizować właściwe cele.

Metoda 635 - technika wyzwalania kreatywności

Kolejną techniką, która wyzwoli kreatywność zespołu jest Metoda 635. Metoda została opracowana w 1968 roku. Jej autorem jest Bernd Rorbach. 

Co oznaczają cyfry? 

  • 6 oznacza, że w procesie tzw. „brainwritingu” czyli notowania pomysłów, musi wziąć udział 6 osób. Każda z tych osób dostaje niezapisaną kartkę. Zespół pracuje w ciszy, pomysłów nie wypowiada na głos.
  • Każdy z członków zespołu na kartce wymyśla i zapisuje 3 pomysły rozwiązania problemu. Czas na podanie pomysłów wynosi 5 minut. 
  • Kartki są obiegowe, a więc każdy ma wgląd do zapisanych treści. Po upływie wyznaczonego czasu przekazujemy swoją kartkę do osoby po naszej lewej lub prawej stronie, zgodnie z wytycznymi podanymi przez moderatora. Następnie na otrzymanej kartce dopisujemy nasze pomysły. Ważne, by były unikatowe, inne od tych już zapisanych. 
  • Każda osoba powinna zapełnić trzema odpowiedziami 6 kartek. 
  • W ostatecznym wyniku daje to 6 osób x 6 kartek x 3 rozwiązania, czyli 108 rozwiązań/pomysłów w 30 minut. 

Mapa myśli

Rysuj – Mapa Myśli to kolejna metoda, która pozwoli na rozbudzenie kreatywności zespołu. Jak widzimy obrazki, to zauważamy więcej, niż jak czytamy zwykły tekst. Dzięki mapie myśli:

  • Lepiej zrozumiesz dane i fakty
  • Zauważysz zależności pomiędzy danymi, faktami
  • Łatwiej zapamiętasz, nauczysz się nowych rzeczy
  • Wizualizacja powie Ci więcej niż długi opis
  • Zobaczysz obraz całości

 A więc nie obawiaj się – rysowanie nie skończyło się w szkole, teraz czas na podjęcie tego wyzwania. Nie obawiaj się, że rysunki nie są piękne – ważne, by nauczyć się obrazować pomysły i powiązania pomiędzy nimi. Dzięki temu każdy z członków zespołu zobaczy więcej i rozwiązania zaczną pojawiać się „same”. 

8D problem solving

Metoda 6 Myślowych Kapeluszy

Kolejna użyteczna metoda to Metoda 6 Myślowych Kapeluszy, która doskonale wyzwala kreatywność, uczy współpracy, buduje zespół. Załóż kolorowe kapelusze i przyjmij zdefiniowane przez metodę role:

Kapelusz Biały – informacja

Analiza w oparciu o fakty. Nie oceniaj, nie podejmuj działań. Analizuj sytuację. Warto rozpisać problem według podejścia 5W2H (What - co, When - kiedy, Where - gdzie, Who - kto, Why - dlaczego, How – jak, How much – jak dużo).

Kapelusz Czerwony – uczucia

Przeciwieństwo białego kapelusza, czyli emocje. Ocena sytuacji jest intuicyjna. Opiera się o przeczucia. Jest empatyczny. Pomyśl, co podpowiada Ci intuicja i opisz to. 

Kapelusz Czarny – pesymizm

Popatrz na wyzwanie lub problem negatywnie. Oceń, co poszło nie tak i dlaczego poszło nie tak, biorąc pod uwagę najczarniejsze scenariusze. Zastanów się również, jakie mogą być negatywne konsekwencje podjętych działań. 

Kapelusz Żółty – optymizm

Szukaj pozytywnych stron danej sytuacji. Zobacz, jakie szanse daje Ci sytuacja, w której jesteś.

Kapelusz Zielony – kreatywność

Szukaj nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań i sposobów działania. Wyjdź z założenia – nie ma rzeczy niemożliwych. Spójrz na problem w sposób niekonwencjonalny. Postaraj się wyzwolić swoją kreatywność i oceń. 

Kapelusz Niebieski – zarządzanie

Lider. Ostatni z kapeluszy spina pozostałe pięć. Przy ocenie problemu, włóż kapelusz niebieski, aby zweryfikować czy problem oceniono z każdego punktu widzenia. 

Jak pobudzić kreatywność? Porady.

Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz pobudzić w sobie kreatywność? Wypróbuj sprawdzone metody, takie jak:

  • Pisz ręcznie. To poprawia koncentrację, wymaga skupienia, rozwija zdolność szybkiego uczenia się, zapamiętywania.
  • Porzuć rutynę. Zrób coś inaczej niż zazwyczaj. Jedź inną drogą do pracy, innym środkiem lokomocji. Jeśli czas wolny spędzasz aktywnie – weź książkę i poczytaj, oglądnij film. Wycisz się. Jeśli czas spędzasz biernie – wstań i idź na spacer, popływaj, idź w góry, do lasu, jedź na wycieczkę rowerową – zrób coś inaczej niż zazwyczaj. To wyzwala kreatywność, pozwala zobaczyć świat z innej strony niż zwykle. 
  • Podróżuj w nieznane. Znane miejsca są bezpieczne, ale nie uczą nas już wiele nowego. Poznawaj nowe miejsca, ludzi, kulturę, znajdź nowe hobby.
  • Zaakceptuj zmianę. Jedna rzecz się kończy, ale za to otwierają się nowe możliwości. Wykorzystaj je. 
  • Ufaj swojej intuicji. Sprawdzaj dane, analizuj, jednak jak intuicja podpowiada Ci rozwiązanie – przetestuj.
  • Pobądź sam ze sobą. Idź sam na spacer, usiądź sam w wygodnym fotelu, pomyśl, wsłuchaj się w samego siebie. 
  • Obudź w sobie dziecko. Testuj, ciesz się chwilą, baw się, próbuj nowych smaków, poznawaj nowych ludzi, bądź ciekawy świata. 

Chcesz poznać dokładniej i przećwiczyć w praktyce te i inne metody twórczego rozwiązywania problemów? Chcesz poznać podejście i doświadczenie innych osób z innych branż? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami i rozwiać swoje wątpliwości w kreatywnej i pełnej energii atmosferze?

Zapraszamy na szkolenia!

Przeczytaj również

5W2H – Czyli jak dokładnie opisać problem?

5W2H – Czyli jak dokładnie opisać problem?

Łukasz Dragun
Łukasz Dragun
dawniej Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu
Rozwiązywanie problemów jakościowych jest jednym z  kluczowych elementów działalności operacyjnej każdej z firm produkcyjnych. Koszty obciążeń finansowych naliczanych przez klientów do reklamacji i skutki ich następstw, generują straty, które w istotny sposób wpływają na wynik finansowy przedsiębiorstw. W niektórych przypadkach mogą wręcz przesądzić o losie firm.
27.07.2017
Czytaj więcej

Podobne w kategorii

Problem Solving – problem czy wyzwanie?

Problem Solving – problem czy wyzwanie?

Hieronim Rudnicki
Hieronim Rudnicki
Trener TQMsoft
Problemy występują zawsze i wszędzie i nikomu nie udało się ich wszystkich rozwiązać albo im zapobiec. Musimy je zaakceptować, a może nawet polubić, choć na pewno będzie to trudna miłość. Jeżeli się z powyższymi tezami zgodzimy, nasze podejście do problemów zmieni się i będziemy je traktować jako wyzwanie, a nie przykrą konieczność.
09.01.2019
Czytaj więcej