Wsparcie inżyniera procesu w codziennej pracy - doskonalenie procesu doskonalenia - QnowHow - TQMsoft strona 1
Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Wsparcie inżyniera procesu w codziennej pracy - doskonalenie procesu doskonalenia

Wsparcie inżyniera procesu w codziennej pracy - doskonalenie procesu doskonalenia

19.06.2023
Wsparcie inżyniera procesu w codziennej pracy - doskonalenie procesu doskonalenia

Inżynier procesu - kto to jest?

Inżynierowie procesu to grupa osób mających szczególny wpływ na oszczędności zakładu produkcyjnego i optymalne wykorzystanie jego zasobów. To dzięki nim wprowadzane są ulepszenia, eliminowane marnotrawstwo oraz zwiększana jest wydajność przy redukcji kosztów. Trzeba mieć oczywiście na uwadze jakość produktów i znalezienie odpowiedniego balansu jest kluczowym zadaniem zespołów doskonalenia procesów.

Wdrażanie nowych technologii - zmiany...

Bardzo często rozwiązanie związane jest z wdrożeniem nowych technologii, w tym maszyn, robotów, wszelkiego rodzaju automatyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Wszędzie tam konieczne są analizy, pomiary, wnioskowanie, testowanie i eksperymentowanie.

Zaprojektowane nowe sposoby działania i procesy należy wdrożyć i przygotować pracowników do nowych standardów pracy. To również ma niebagatelne znaczenie i może zadecydować o powodzeniu całej zmiany. W kolejnym etapie jest monitorowanie wydajności, jakości i efektywności. Wyzwaniem zatem staje się umiejętne pozyskiwanie, gromadzenie,  prezentowanie, analizowanie  i interpretowanie danych konieczne do podejmowania właściwych decyzji.

Czy sama ich praca jest jednak optymalna, jeśli bardzo często korzystają z podstawowych narzędzi pomiaru i analizy danych? Inżynierowie nie są bezbronni w tej, wydawać by się mogło, nierównej walce z coraz większą ilością koniecznych zmian na produkcji (nowe technologie, nowe produkty, nowi pracownicy itd.).

Z pomocą przychodzą jednak narzędzia systemowe oraz technologia, często odnajdywana w podejściu znanym jako Industry 4.0. Jakie zatem metody i narzędzia pozwalają nam na szybszą ocenę sytuacji, dokonanie pomiarów, analizę, przygotowanie i zaplanowanie zmian oraz ich wdrożenie i weryfikację? Poniżej znajdują się kroki do efektywnego wykorzystania czasu pracy inżyniera  i zwiększenia efektywności jego pracy.

Zbieranie danych - analiza wideo

W prosty i szybki sposób przeanalizuj czynności, które realizowane są na danym stanowisku lub całym obszarze produkcyjnym. Dzięki wideo-analizie żadne z czynności nie są pominięte, a praca może być wykonana nawet 3 - 4 krotnie szybciej niż przy zastosowaniu standardowych narzędzi ogólnodostępnych.

Value Added: Przedstaw i analizuj dane

Pokaż, jak wygląda rozkład czynności, które dają wartość dodaną i jakie czynności są zakwalifikowane jako straty. Czy kilkoma kliknięciami możesz dojść do interesujących Cię analiz? Jeśli nie, to zastanów się, ile czasu zajmuje Ci ich przygotowanie - czy nie lepiej ten czas poświęcić na interpretację danych i wypracowanie udoskonaleń?

YAMAZUMI: Balansuj pracę dla poszczególnych operatorów i ją wizualizuj

Pokaż, jak wygląda rozkład czynności na poszczególnych stanowiskach. Jest to odpowiednie pod kątem szkolenia, jak również optymalizacji. Może Yamazumi stanie się standardem również u Ciebie w zakładzie.

SOP – Standard Operating Procedure: Standaryzuj funkcjonowanie codziennych czynności

Karty pracy standaryzowanej istnieją, aby opisać nowe działania w obszarze stanowiska pracy lub ulepszyć istniejący sposób pracy. Warunkiem koniecznym jest zrozumienie, jak powinny być wykonywane sekwencje działań i ruchów, co zawsze związane jest z ergonomią i ekonomiką ruchu. Tworzenie procesów i przepływów pracy określi i ustandaryzuje sposób, w jaki funkcjonują operatorzy w ramach codziennych czynności na stanowiskach.

Czytelne instrukcje graficzne

Spraw, aby łatwo było je czytać wszystkim pracownikom. Optymalnie mała ilość tekstu i oparcie o czytelną grafikę jest kluczem do efektywności instrukcji stanowiskowych. Niezależnie od tego, czy są one udostępniane papierowo czy na ekranach monitorów, możliwość skupienia się na wszystkich ważnych informacjach powoduje, że instrukcje stają się czytelne i jasne dla pracowników. Dzięki temu pracownicy częściej udzielają się w modyfikowaniu i ulepszaniu standardu pracy. Inżynierowie procesu mogą stosować różnego rodzaju narzędzia, jak np. Timer Pro – Work Instructions do przygotowywania i częstszego uaktualniania instrukcji stanowiskowych uwzględniających piktogramy czy specjalną grafikę.

Instrukcje Wideo – Spraw, aby były łatwe do odtwarzania i nawigowania

Wideo to w wielu firmach codzienność. Umożliwiają badanie procesów pracy na stanowiskach, analizę i wybór najlepszych standardów i tworzenie na tej podstawie instrukcji. Te instrukcje wideo są najbardziej sugestywne, niezależne od barier językowych i łatwo dostępne. Jeśli będą wsparte odpowiednim sprzętem, pozwalającym na szybki do nich dostęp bez zbędnego przewijania filmu i sterczenia przed komputerem, to tym lepiej.

Działaj zatem mądrze i skutecznie. Nie marnuj czasu na czynności czysto analityczne. Skup się na celu i rezultacie. Wykorzystuj odpowiednie narzędzia dające rezultaty  w postaci przeanalizowanych i trafnych rozwiązań. Szybciej wprowadzaj zmiany skutecznie o  nich informując i prowadząc instruktaże wdrożeniowe.

Kontakt:

☎ tel. 12 397 18 83, kom. 695 858 959

✉ email: konsultacje@tqmsoft.eu

Przeczytaj również

Kompetencje przyszłości - Inżynier 4.0

Kompetencje przyszłości - Inżynier 4.0

Łukasz Dragun
Łukasz Dragun
dawniej Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu
Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej wiążą możliwości swojego rozwoju z napływającą coraz szerzej otwartymi drzwiami nowoczesną technologią. Automatyzacja procesów produkcyjnych i administracyjnych jest faktem i oczywiście koniecznością.
31.03.2023
Czytaj więcej

Podobne w kategorii

Drobne pomysły mają znaczenie

Drobne pomysły mają znaczenie

Łukasz Dragun
Łukasz Dragun
dawniej Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu
„W takiej chwili, gdy nasze akcje osiągają nowe szczyty, może się wydawać, że ostrożne wydawanie nie jest tak ważne. To zdecydowanie nieprawda. Patrząc na naszą rzeczywistą rentowność, jest ona bardzo niska i wynosi około 1% za zeszły rok. Inwestorzy dają nam duży kredyt na przyszłe zyski, ale jeśli w dowolnym momencie stwierdzą, że tak się nie stanie, nasze akcje natychmiast zostaną zmiażdżone jak suflet młotem!
30.06.2022
Czytaj więcej