Co z tym kilogramem? - QnowHow - TQMsoft
Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

Co z tym kilogramem?

Co z tym kilogramem?

24.06.2019
Co z tym kilogramem?

Co to jest kilogram?

Rozwijająca się wymiana handlowa wymagała jednak unifikacji jednostek masy. I tak w roku 1889 przyjęto definicję kilograma jako jednostki masy równej masie międzynarodowego prototypu kilograma, przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres. Wzorzec ten został wykonany ze stopu platyny i irydu o kształcie walca, średnicy równej wysokości wynoszącej około 39 mm. To taki „ostatni Mohikanin” wśród wzorców mający postać materialną bowiem pozostałe jednostki są odtwarzane z wykorzystaniem zjawisk fizycznych. Materialna postać wzorca powoduje jednak pewne kłopoty. Otóż dokładne pomiary tego wzorca wykazały ubytek jego masy, co pewnie wiążę się z okresową konserwacją tj. z czyszczeniem i myciem. Ten sam problem mają wszystkie inne kraje posiadające krajowe wzorce masy 1 kg. Polski wzorzec o numerze 51 zakupiony przez GUM w 1952 roku z pewnością też cierpi na tę przypadłość.

Definicja kilograma

Powyższy fakt spowodował, że rozpoczęto prace nad nową definicją kilograma. Pomysły na nowy wzorzec były różne. Zespół naukowców niemieckich z PTB Braunschweig chciał zastąpić dotychczasowy wzorzec walcowy kulą (żeby nie było kantów) wykonaną z krzemu. Natomiast Amerykanie optowali za wykorzystaniem tzw. wagi Watta. Jednakże zwyciężyła jeszcze inna koncepcja. Mianowicie na XXVI Generalnej Konferencji Miar, która odbyła się w połowie listopada 2018 roku przyjęto następującą definicję kilograma:

Kilogram jest to jednostka masy w SI. Jest ona zdefiniowana poprzez przyjęcie ustalonej wartości liczbowej stałej Plancka h wynoszącej 6,62607015 x 10-34 wyrażonej w jednostce Js, która jest równa kgm2 s-1 , przy czym metr i sekunda są zdefiniowane za pomocą c i ΔνCs  (prędkości światła i częstotliwości drgań atomu cezu).

Ta definicja określa jednostkę  kgm2 s-1  (np. dla momentu pędu). Nawiązując do aktualnych definicji metra i sekundy można odtworzyć jednostkę masy wyrażoną przy użyciu stałej Plancka.

Na tej konferencji podjęto także decyzje o redefinicji układu jednostek SI. Zmiany dotyczą czterech jednostek miar tzn. kilograma, ampera, mola i kelwina. Jednocześnie nastąpiło przeredagowanie tekstów wszystkich definicji w celu uzyskania ich jednolitej struktury. Termin obowiązywania nowych definicji ustalono na maj 2019.

Jednostki SI

Podstawowe pytanie związane z nowymi definicjami brzmi: Co zmieni redefinicja jednostek SI?

Dla zdecydowanej większości ludzi redefinicja SI niczego w praktyce nie zmieni. Natomiast w nauce, oświacie i przemyśle zmiany z pewnością będą. Pamiętajmy, że wszystkie jednostki miar zarówno podstawowe, jak i wtórne będą teraz wynikać ze stałych podstawowych. Oznacza to, nie będzie potrzeby ciągłej zmiany wzorców o charakterze materialnym. Stałość wzorców oznacza również pojawienie się dokładniejszych przyrządów, a przez to lepsze możliwości poznawcze w nauce i postępy w nowych technologiach (nanotechnologie). Wydaje się, że istotne zmiany obejmą także programy nauczania na studiach (fizyka, chemia), a nawet w szkołach. Niełatwe zadanie czeka nauczycieli akademickich i szkolnych, którzy będą musieli pogłębić swoją wiedzę np. z mechaniki kwantowej i umieć w przystępny sposób ją przekazać słuchaczom i uczniom. Zmiany wynikłe z redefinicji obejmą też krajowe urzędy ds. miar (tzw. NMI). W Polsce taką jednostką jest GUM (Główny Urząd Miar). Będą musiały powstać nowe stanowiska odtwarzające w nowy sposób jednostki miar. Nie obejdzie się bez potrzeby zrealizowania dodatkowych badań z tym problemem związanych.
W związku z powyższym już teraz GUM będzie budować swoje zaplecze laboratoryjne i badawcze w ramach programu Kampus w nowym miejscu (w Warszawie nie ma na to warunków) na terenie Kielc (finansowanie głównie unijne). W ramach tego projektu powstaną laboratoria nie tylko dla pomiarów masy, ale i: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, chemii, elektryczności i magnetyzmu, fotometrii i radiometrii, promieniowania jonizującego, termometrii, i technologii cyfrowych.

W artykule wykorzystano informacje zamieszczone na stronie internetowej GUM.

Państwowy wzorzec jednostki masy 1kg

wzorzec jednego kilograma

 

Powiązane szkolenia: