Obecna zmienność biznesowa wymusza stałe redefiniowanie ról zawodowych na wszystkich szczeblach organizacji, począwszy od pracowników fizycznych na zarządach firm kończąc. Z operacyjnego punktu widzenia grupą zawodową szczególnie ważną w obszarze wykonawczym są mistrzowie i liderzy zespołów. Jak im pomóc, aby codzienna ich praca była efektywna?
ŚWIADOMOŚĆ – IM WIĘKSZA, TYM LEPIEJ
Ostatnie lata są dowodem na to, że modele zarządzania muszą zmieniać się częściej i szybciej, aby umożliwić firmie optymalne dostosowywanie się do nieprzewidywalnych i gwałtownych zmian warunków otoczenia. Przykładem mogą być, chociażby problemy dotyczące dostępności i terminowości realizacji usług lub dostaw surowców, nieoczekiwane zmiany prawne regulujące lub deregulujące rynek, trendy demograficzne (brak jakości i dostępności pracowników, migracja) lub rosnące ceny zakupu wybranych składowych kosztów wytworzenia (energia, ciepło, utylizacja odpadów). Sprawnie działające podmioty gospodarcze odnajdują się w świecie „VUCA” (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity) – dzięki liderom obszarów, procesów i zespołów.
Interdyscyplinarny rozwój i strategiczne myślenie. Szkolenie dla liderów
Im więcej potrzebnej i praktycznej wiedzy biznesowej i narzędziowej dostarczymy mistrzom i liderom, tym lepiej dla nich samych i oczywiście dla przedsiębiorstwa. Z tego powodu warto zadbać o możliwie szeroki, interdyscyplinarny przekrój ich umiejętności. Mistrzom i liderom organizacji zwinnych nie wystarczy już wyłącznie wiedza zawodowa umiejscowiona w narzędziach odchudzonego zarządzania. Należy stwarzać im możliwości patrzenia na całość biznesu, po to, żeby oprócz codziennych i często rutynowych czynności potrafili widzieć swoje obszary z perspektywy całościowej, skorelowanej ze strategią firmy oraz z szeroko rozumianym rynkiem.
Kluczowe kompetencje w zarządzaniu ryzykiem, finansami i zespołem
Z powyższych powodów warto mistrzów i liderów uczyć podstaw ekonomii, finansów, prawa pracy, przewidywania i kalkulowania ryzyka, sposobów postępowania w sytuacjach trudnych, a także zarządzania powierzonymi ludźmi w sposób konstruktywny, odpowiedzialny i co najważniejsze bezpieczny. „Wyposażenie”mistrza i lidera powinno więc obejmować aspekty mikro i makro ekonomiczne, jakościowe i technologiczne, bazujące na wglądzie i zrozumieniu procesów, w obrębie których porusza się on jako składowa całego biznesu. Umiejętność płynnego przechodzenia od ogółu do szczegółu to cecha dobrych menadżerów. Można ją wypracować poprzez stwarzanie możliwości i finansowanie edukacji mistrzów i liderów.
WŁADZA - W REŻIMIE WYNIKÓW
Mistrzowie oraz liderzy muszą mieć również realną władzę i autorytet. Wtedy ponoszona przez nich odpowiedzialność jest możliwa do przyjęcia i pełnej realizacji. Z założeń przywództwa sytuacyjnego wynika równowaga pomiędzy obowiązkiem a sprawstwem. O ile standardem rynkowym są wysokie oczekiwania organizacji w stosunku do tej grupy osób w kwestii obowiązków i odpowiedzialności, o tyle dość często brakuje elementu sprawstwa - oddania mistrzom i liderom realnej władzy.
Wzmocnienie decyzyjności w zarządzaniu budżetem i motywacją zespołu
Szczególnie dotyczy to decyzji personalnych w obrębie powierzonego działu lub zespołu i rzeczywistego wpływu liderów na narzędzia motywowania finansowego. Średni szczebel zarządzania powinien być faktycznym punktem decyzyjnym w procesach premiowania i szkolenia podległych pracowników. Mistrzowie i liderzy powinni mieć dostęp do budżetu płac i szkoleń oraz swobodę jego realizacji, w oparciu o reżim wyników powierzonego obszaru oraz wyznaczonych celów. Co istotne, przyznana pula pieniędzy powinna być realna. Premia to dodatek za osiągnięty wynik, a nie symboliczna danina wypłacana co miesiąc poprzez zabieranie jednym po to, aby dać drugim.
Budowanie autorytetu formalnego i nieformalnego w zespole
Mistrzowi oraz liderowi potrzebny jest również autorytet. Żeby mógł go zbudować, musi posiadać wiedzę zawodową, potrafić pracować z każdym typem pracownika oraz być społecznie wrażliwym i dojrzałym. To tworzy zespół indywidualnych umiejętności i predyspozycji, czyli autorytet nieformalny w zespole. Wyposażenie lidera musi być kompletne. Przedsiębiorstwo poprzez swoje procedury i kulturę organizacji nie może stawiać liderów w kłopotliwych sytuacjach w relacji z ich zespołami. Powinno w praktyce budować autorytet formalny stanowiska i funkcji. Dlatego, jeżeli mistrz lub lider odpowiada za wynik, jego zdanie i decyzje nie mogą być podważane lub pomijane przez kierowników, dyrektorów czy działy kadr i płac. Słowo i decyzja mistrza lub lidera powinny być wiążące i ostateczne na poziomie podległego mu zespołu.
WSPARCIE – OCZYWISTE, LECZ TRUDNE
Dobrze zorganizowani liderzy lub mistrzowie bardzo często pracują w osamotnieniu. Zapominamy o tych, którzy są skuteczni i radzą sobie w każdej sytuacji, koncentrując się w sposób szczególny na procesach i ludziach niespełniających wyznaczonych standardów organizacji. Z logicznego punktu widzenia to działanie zarówno słuszne, jak i konieczne. Dochodzi jednak do paradoksu i zaczyna działać stara kopernikowska reguła, w której pieniądz gorszy wypiera z rynku pieniądz lepszy. Słabe ogniwa stają się epicentrum zainteresowania.
Wsparcie dla Mistrzów i Liderów: Niezbędny Element Skutecznego Zarządzania
A przecież dobrym mistrzom i liderom zespołów również potrzebne jest wsparcie. Nawet ci najlepsi prędzej czy później mogą odczuwać znużenie, zmęczenie lub częściowe wypalenie zawodowe. Trzeba zbudować im system pomocy, który umożliwi dostęp do przełożonych, stworzy możliwość wyrażania swoich poglądów, jak również dzielenia się wątpliwościami. Dopuści do decydentów i menadżerów wyższego szczebla ze wszystkich działów organizacji. Innymi słowy, w pakiecie wyposażenia mistrza i lidera powinny funkcjonować koła ratunkowe oparte na macierzowej strukturze zarządzania. Podsumowując, mistrz lub lider to osoba, która nie może walczyć z wewnętrznymi systemami, procedurami i menadżerami. To człowiek, który dzień pracy musi interpretować w kategorii osiągania założonych celów biznesowych. Trzeba mu w tym pomoc, stworzyć możliwości i po prostu pozwolić działać. Tylko tyle i aż tyle.
Szkolenie dla liderów
Zapraszamy na szkolenie Podstawy zarządzania dla liderów produkcji
Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi
Zapraszamy na szkolenie HR Business Partner - przygotowanie do zawodu