Oszczędzanie
Dawno temu w naszym kraju, w latach 80-tych, krążyła w mediach reklama: „Oszczędzają bogaci, to i nam się opłaci!”.
Pamiętam, że wtedy powodowała na wielu twarzach ironiczny uśmiech. No cóż, takie to były czasy.
Dzisiaj mam przed oczami tę samą reklamę i widzę jej sens w zupełnie innym wymiarze. Nieważne jak dużo pieniędzy zarabiasz, ważne, ile z zarobionych pieniędzy jesteś w stanie zaoszczędzić. Dotyczy to ciebie, mnie i każdego człowieka, który dąży do rozwoju.
Co to jest kryzys?
Czym jest kryzys? To stan zagrożenia, utraty bezpieczeństwa i możliwości działania. Kryzys zwiększa energię „żywiąc się” istniejącymi problemami – stratami, marnotrawstwem i rozbieżnościami. Niestety, problemy są stałym czynnikiem zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Nie akceptuj ich, lecz z determinacją eliminuj.
Jak to zrobić? Za moment przedstawię kilka zasad strategii WCM, które możesz zastosować w swojej firmie.
Strategia WCM
Strategia WCM - Zsynchronizowany system skutecznego i efektywnego postępowania organizacji
Od początku. Pamiętam kryzys w 2006 roku. Pracowałem w firmie produkującej samochody, jako specjalista zarządzania jakością. Firma bardzo ucierpiała z powodu kryzysu. Jednakże Zarząd firmy zdecydował, że się nie podda i za wszelka cenę zdobędzie oszczędności, utrzyma poziom zatrudnienia oraz poprawi jakość produkowanych wyrobów.
Wtedy rozpoczęła się moja przygoda z World Class Manufacturing. Dzisiaj, ta firma stosując strategię WCM, jest jedną z największych firm produkujących samochody na świecie o wysokim wskaźniku płynności finansowej.
World Class Manufacturing to system zsynchronizowanych i synergicznych działań. Bazuje na fundamentalnych zasadach menadżerskich i filarach (podsystemach) ukierunkowanych na rozwój ludzi, poprawę jakości, bezpieczeństwa, produktywności, wydajności technicznej maszyn i poziomu usług dla klientów.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe
Prościej powiedzieć, trudniej wykonać? Otóż nie!
Poniżej znajdziesz zasady, które warto wykorzystać w swojej firmie – wierz mi, iż są tak cenne, że możesz się obawiać tylko tego, co stracisz, jeśli z nich nie skorzystasz.
Identyfikacja strat
- Po pierwsze:
Zidentyfikuj straty i marnotrawstwo i wskaż miejsce ich występowania. Bez świadomości o swoich problemach nie będziesz w stanie podjąć odpowiednich kroków, by je rozwiązać.
Ocena potencjału firmy
- Po drugie:
Oceń rzeczywisty potencjał swojej firmy. Zweryfikuj, czy wszystkie standardy i wskaźniki operacyjne spełniają cele i wymagania twoich klientów.
Obliczenie kosztów strat
- Po trzecie:
Policz koszty wszystkich strat w twojej firmie. Wskaż, które z nich kosztowały cię najwięcej.
Wybór opłacalnych projektów
- Po czwarte:
Realizuj projekty poprawiające kondycję firmy - teraz, gdy już znasz swoje problemy możemy zabrać się za ich eliminowanie. To zdecydowanie najdłuższy proces, gdyż identyfikuje zjawiska problemów i ustala przyczyny źródłowe, by następnie wdrożyć działania korygujące bez negatywnych skutków oddziałujących na ludzi i otoczenie.
Analiza SWOT
- Po piąte:
Oceń mocne i słabe strony firmy oraz oszacuj szanse i zagrożenia poza nią. Ustal, w jakim stopniu firma jest przygotowana do nowych wyzwań w momencie istniejącego kryzysu i wtedy, kiedy kryzys się zakończy. Jest to czas na zaplanowanie poprawy i ustalenie właściwej strategii konkurencyjności firmy na rynku.
Zapobieganie
- Po szóste:
Zapobiegaj! Ten etap ma na celu przeciwdziałanie, aby wyeliminowane problemy nie powróciły oraz by nie pojawiły się nowe. Zapobieganie, to przemyślane i wspólnie zatwierdzone standardy. Ludzie, wykonujący pracę według standardów, potrafią zauważyć, kiedy pojawia się problem i wiedzą, co zrobić, żeby problemu nie przekazać klientowi. Zweryfikuj lub wykonaj nowe standardy i oceń, jakie jest ryzyko popełnienia błędu.
Monitoring
- Po siódme:
Monitoruj kondycję firmy, poprzez ilość zaplanowanych i zrealizowanych projektów poprawy. Pokaż, ile uzyskałeś oszczędności, jak poprawiłeś jakość, produktywność i wydajność techniczną maszyn. Zweryfikuj kluczowe wskaźniki w firmie i upewnij się, że wytyczają ci właściwy kierunek rozwoju.
Wszystko jest łatwe… o ile sobie czegoś nie utrudniamy.
Kiedy współpracowałem z firmami, pomagając im wdrażać strategię WCM, poznałem ludzi zdolnych i chętnych zdobywać wiedzę. Dla nich nic nie było trudne. Wykorzystywali zdobyte umiejętności, wspólnie trenowali i z uśmiechem na twarzy prezentowali swoje osiągnięcia. Widziałem ich radość, gdy stało się dla nich łatwe to, co kiedyś było niezrozumiałe. Jestem przekonany, że ich determinacja i zaangażowanie pozwoliły im osiągnąć to, co sobie wymarzyli.