CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń - QnowHow - TQMsoft
Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor

INSPIRUJEMY, BY
WIEDZIEĆ JAQ

 QnowHow to kawał solidnej wiedzy dostarczonej przez najlepszych profesjonalistów pracujących w zespole TQMsoft.

 

 

CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń

CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń

05.10.2017
CZ. II - 5S krok po kroku - Opracowanie Założeń

W poprzednim artykule – 5S Krok po kroku – Przygotowanie do wdrożenia pisałem o niezbędnych zasobach, koniecznych do wprowadzenia 5S w Organizacjach.

W obecnym rozdziale chciałbym skupić się na opracowaniu założeń, czy w jaki sposób chcielibyśmy działać, aby nasze wysiłki nie poszły na marne… więc do roboty!

Założenia dla wdrożenia 5S

5S jest znane od wielu lat i staje się coraz to bardziej popularne w świecie produkcji, ale również w innych gałęziach, takich jak administracja i usługi. Sposobów wdrożenia 5S jest wiele – a sposób ten zależy od specyfiki i sytuacji organizacji.

Założenia dla wdrożenia 5S proponuję opisać w postaci jednego spójnego dokumentu – Dekalogu, Przewodnika, Regulaminu 5S w Organizacji. Rolą tego dokumentu miałoby być określenie najważniejszych, wspólnych dla całej Organizacji elementów 5S. Przykładowa struktura tego dokumentu opisana jest poniżej:

  1. Słowo od Najwyższego Kierownictwa – początek naszego Przewodnika może stanowić list otwarty Przedstawiciela Najwyższego Kierownictwa do wszystkich pracowników organizacji. List ten powinien stanowić Deklarację „Najwyższego” do wprowadzenia, utrzymania i rozwoju programu w Organizacji.
  2. Opis Metody 5S – w tym rozdziale warto jest skrótowo opisać wszystkie elementy 5S. Krótka historia, Rozwinięcie każdego S, korzyści płynące z wdrożenia (dla pracownika oraz Organizacji) mogą okazać się pomocne w zrozumieniu istoty wdrożenia metody.
  3. Opis Struktury Organizacyjnej 5S – opiszmy poszczególne odpowiedzialności osób, które widnieją w strukturze.
  4. Podział administracyjny – w tym rozdziale można schematycznie wskazać odpowiedzialność za wdrożenie i nadzór 5S w poszczególnych obszarach Organizacji.

Rys1. Przykładowy podział administracyjny

Przykładowy podział administracyjny

  1. Opis standardów wspólnych dla Organizacji – rozdział ten, najprawdopodobniej najbardziej rozbudowany ze wszystkich w tym dokumencie, powinien wskazać uniwersalne standardy, reguły, które będą obowiązywały po wdrożeniu 5S w Organizacji. Przykłady zawartości tego rozdziału wskazuję poniżej:
    1. Standard dokumentacyjny – odpowiedni layout dokumentu (gdy nie jest określony procedurami, sposób oznaczania segregatorów, itp.).
    2. Polityka czystego biurka.
    3. Polityka czystej drukarki.
    4. Standardy 5S w przestrzeni dyskowej – w jaki sposób opisywać pliki, gdzie je przechowywać, itp.
    5. Standardy wizualizacyjne – karty standardów dla obszarów (np. Kamishibai), opis kolorów stref, linii poziomych i innych znaków, itp.
  2. Nadzór i doskonalenie 5S – rozdział ten dedykujmy metodologii, którą zastosujemy do nadzoru i doskonalenia naszego 5S – między innymi, jakie technikami będziemy się posługiwać – np. audyty, patrole, Gemba walk, itp.). Tematem Nadzoru i Doskonalenia zajmiemy się w kolejnych odcinkach bloga.

Przeczytaj również

CZ I - 5S krok po kroku - Przygotowanie do wdrożenia

CZ I - 5S krok po kroku - Przygotowanie do wdrożenia

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Zanim przystąpisz do uruchomienia 5S w Twojej Organizacji musisz być pewien, że jesteś do tego tematu odpowiednio przygotowany. Poprawnie przygotowany i zaimplementowany projekt będzie dobrym początkiem do wdrażania zaawansowanych narzędzi ciągłego doskonalenia.
14.09.2017
Czytaj więcej
CZ. III - 5S KROK PO KROKU - Pre-Wdrożenie

CZ. III - 5S KROK PO KROKU - Pre-Wdrożenie

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Jesteśmy już po wstępnych krokach, które miały za zadanie pomóc nam w sprawnym wdrożeniu 5S do naszej Organizacji. Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia musimy wykonać jeszcze kilka czynności.
12.10.2017
Czytaj więcej
CZ IV - Wdrożenie – Kroki związane z działalnością operacyjną  [1S – 3S]

CZ IV - Wdrożenie – Kroki związane z działalnością operacyjną [1S – 3S]

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Odpowiednio przygotowani przystąpmy do realizacji planu wdrożenia 5S. Zgodnie z pierwszą zasadą 5S przeprowadź 1S – Selekcję – czyli najprościej rzecz ujmując, oddziel to, co jest Ci potrzebne od tego, co jest Ci niepotrzebne w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zadanie proste na pierwszy rzut oka może być problematyczne w praktyce – w większości przypadków, ze względu na „chomikową” naturę człowieka. W związku z tym kieruj się zawsze następującym schematem.
22.11.2017
Czytaj więcej

Podobne w kategorii

Komputer Moja Wizytówka – Jak wdrożyć 5S na komputerze?

Komputer Moja Wizytówka – Jak wdrożyć 5S na komputerze?

Kamil Grzymek
Kamil Grzymek
Trener TQMsoft
Popularne narzędzie Ciągłego Doskonalenia zazwyczaj wprowadza się na stanowiskach pracy lub biurach, ograniczając się do fizycznej przestrzeni gdzie w prosty sposób można zaobserwować zmiany. Metoda 5S bardzo dobrze sprawdza się również w IT. W artykule zaproponuję Państwu krótki, przykładowy przewodnik, który może wspomóc w wdrożeniu 5S na dyskach / dyskach sieciowych.
18.04.2018
Czytaj więcej